دوره 2، شماره 1 - ( بهار 1394 )                   جلد 2 شماره 1 صفحات 1-9 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Shobeyri F, Nikravesh A, Masoumi S Z, HeydariMoghadam R, Karami M, Badafreh M. Effect of Exercise Counseling on Functional Scales Quality of Life in Women with Breast Cancer. J Educ Community Health. 2015; 2 (1) :1-9
URL: http://jech.umsha.ac.ir/article-1-113-fa.html
شبیری فاطمه، نیک روش آزیتا، معصومی سیده زهرا، حیدری مقدم رشید، کرمی منوچهر، بادافره معصومه. تاثیر مشاوره ورزشی بر مقیاس های عملکردی کیفیت زندگی زنان مبتلا به سرطان پستان. مجله آموزش و سلامت جامعه. 1394; 2 (1) :1-9

URL: http://jech.umsha.ac.ir/article-1-113-fa.html


1- مرکز تحقیقات مراقبت‌های مادر و کودک و گروه مامایی، دانشکده پرستاری و مامایی، دانشگاه علوم پزشکی همدان، همدان، ایران.
2- گروه مامایی، دانشکده پرستاری و مامایی، دانشگاه علوم پزشکی همدان، همدان، ایران. ، nikravesh.azita@gmail.com
3- مرکز تحقیقات علوم بهداشتی و گروه ارگونومی، دانشکده بهداشت، دانشگاه علوم پزشکی همدان، همدان، ایران.
4- مرکز تحقیقات عوامل اجتماعی موثر بر سلامت و گروه آمار زیستی و اپیدمیولوژی، دانشکده بهداشت، دانشگاه علوم پزشکی همدان، همدان، ایران.
5- اداره تربیت بدنی، دانشگاه علوم پزشکی همدان، همدان، ایران.
چکیده:   (8417 مشاهده)

سابقه و هدف: سرطان پستان یکی از شایع ترین سرطان ها و کشنده ترین بدخیمی در میان زنان در دنیاست. تشخیص، درمان و عوارض ناشی از آن سبب بروز آثار و عوارض متعدد جسمی، روانی، اجتماعی و کاهش کیفیت زندگی این بیماران می گردد. هدف از این پژوهش تعیین تاثیر مشاوره ورزشی بر مقیاس های عملکردی زنان مبتلا به سرطان پستان می باشد. 

مواد و روش ها: پژوهش حاضر یک مطالعه نیمه تجربی دو مرحله ای قبل و بعد از مداخله با دو گروه مداخله (مشاوره ورزشی) و کنترل است که در آن 60 زن مبتلا به سرطان پستان مراجعه کننده به مراکز درمانی بیماران سرطانی شهر همدان با روش نمونه گیری تصادفی در دو گروه مداخله (30 نفر) و کنترل (30نفر) قرار گرفتند. مداخله شامل 2 هفته مشاوره ورزشی در سالن ورزشی(هرهفته 2 جلسه و هر جلسه 60-45 دقیقه) و 8 هفته اجرای تمرینات ورزشی در منزل که از آبان 1393 تا اسفند 1393 انجام شد. در طی این مدت گروه کنترل فقط اقدامات درمانی روتین دریافت نمودند. داده ها با استفاده از پرسشنامه اطلاعات دموگرافیک؛ پرسشنامه های QLQ-C30 و QLQ BR-23 جمع آوری و تکمیل گردید.داده ها با نرم افزار spss.20 و آزمون های کای دو،فیشر، تی تست و ANCOVA تجزیه و تحلیل شد. 

یافته ها: نتایج نشان داد که نمره کلی حیطه عملکردی در گروه مداخله قبل از مداخله 19.27±61.81 و بعد از مداخله 9.25±86.91 بود که تفاوت آماری معناداری وجود داشت (P<0.05). بیشترین تغییرات در حیطه عملکرد جسمانی، عملکرد احساسی، و تصویر بدنی بود. در حیطه های عملکرد شناختی، اجتماعی، جنسی، لذت جنسی و دورنمای آینده پس از مداخله در دو گروه تفاوت معناداری وجود نداشت (P>0.05). 
نتیجه گیری: مشاوره ورزشی بر حیطه های عملکردی کیفیت زندگی زنان مبتلا به سرطان پستان اثر مثبت داشته و باعث بهبودی قابل توجهی در این بیماران می گردد. این روش می تواند به عنوان بخشی از اقدامات روتین این بیماران در کنار سایر اقدامات درمانی قرار گیرد.
متن کامل [PDF 362 kb]   (2605 دریافت)    
نوع مطالعه: مقاله پژوهشي | موضوع مقاله: کیفیت زندگی
دریافت: 1393/10/11 | پذیرش: 1394/1/31

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله آموزش و سلامت جامعه می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2020 All Rights Reserved | J Educ Community Health

Designed & Developed by : Yektaweb