دوره 3، شماره 3 - ( پاييز 1395 )                   جلد 3 شماره 3 صفحات 37-44 | برگشت به فهرست نسخه ها


XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Khani Jeihooni A, Eskandarzadeh N, Dehghan A, Khiyali Z, Bahmandoost M. Investigation of the Performance of Foot and Eye Care in Patients with Type II Diabetes in Fasa: An Application of the Theory of Planned Behavior. J Educ Community Health. 2016; 3 (3) :37-44
URL: http://jech.umsha.ac.ir/article-1-254-fa.html
خانی جیحونی علی، اسکندرزاده نیلوفر، دهقان عزیزالله، خیالی زهرا، بهمن دوست مینا. بررسی وضعیت عملکرد مراقبت از پا و چشم در بیماران دیابتی نوع دو در شهر فسا: کاربرد نظریه رفتار برنامه ریزی شده. مجله آموزش و سلامت جامعه. 1395; 3 (3) :37-44

URL: http://jech.umsha.ac.ir/article-1-254-fa.html


1- گروه بهداشت عمومی، دانشکده بهداشت، دانشگاه علوم پزشکی فسا، فسا، ایران.
2- گروه پزشکی، دانشگاه علوم پزشکی فسا، فسا، ایران.
3- مرکز کوهورت، دانشگاه علوم پزشکی فسا، فسا، ایران.
4- گروه بهداشت عمومی، دانشکده بهداشت، دانشگاه علوم پزشکی فسا، فسا، ایران. ، khiyaliz@yahoo.com
چکیده:   (6671 مشاهده)
سابقه و هدف: زخم پای دیابتی و مشکلات چشمی از جمله شایع‌ترین عوارض بیماری دیابت محسوب می‌شوند که با مراقبت و کنترل می‌توان از بروز یا ناتوانی ناشی از آن جلوگیری نمود. مطالعه حاضر با هدف بررسی وضعیت مراقبت از پا و چشم در بیماران دیابتی نوع دو  براساس نظریه  برنامه‌ریزی شده در  شهر فسا  انجام گرفت.
مواد و روش‌ها: در این مطالعه مقطعی 151 نفر از بیماران مبتلا به دیابت نوع 2 مراجعه کننده به کلینیک دیابت بیمارستان شریعتی فسا بصورت تصادفی ساده در سال 1395 انتخاب و وارد مطالعه شدند. داده ها با استفاده از پرسشنامه‌ای مشتمل بر اطلاعات جمعیت شناختی و سنجش سازه‌های نظریه رفتار برنامه‌ریزی شده (نگرش، هنجار انتزاعی، کنترل رفتاری درک شده و قصد رفتاری) و عملکرد مراقبت از پا و چشم جمع آوری شد. داده­ ها وارد نسخه 20 نرم افزار SPSS شده و با استفاده از آزمون‌های آماری ضریب همبستگی پیرسون و آنالیز رگرسیون خطی تجزیه و تحلیل شدند.
یافته‌ها: میانگین سنی افراد مورد مطالعه 12.4±52.17 سال بود. میزان آگاهی و عملکرد مراقبت از پا و چشم در بین بیماران در سطح پایین و میزان نگرش، هنجار انتزاعی و قصد افراد در سطح متوسط ارزیابی گردید. سازه‌های آگاهی، نگرش، کنترل رفتاری درک شده، هنجار انتزاعی و قصد رفتاری پیش بینی کننده عملکرد مراقبت از پا و چشم در بیماران مبتلا به دیابت نوع 2 بودند و بطور کلی سازه‌های مورد بررسی 31.6 درصد از عملکرد مراقبت از پا و 28.4 درصد از عملکرد مراقبت از چشم را پیشگویی می‌نمودند.
نتیجه‌گیری: بر اساس نتایج این مطالعه، طراحی و اجرای برنامه‌های آموزشی نظریه محور بر ارتقاء عملکرد مراقبت از پا و چشم در بیماران دیابتی پیشنهاد می‌گردد.

 
متن کامل [PDF 837 kb]   (2048 دریافت)    
نوع مطالعه: مقاله پژوهشي | موضوع مقاله: خودمراقبتی بيماري هاي مزمن
دریافت: 1395/6/4 | پذیرش: 1395/9/24

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله آموزش و سلامت جامعه می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2021 All Rights Reserved | J Educ Community Health

Designed & Developed by : Yektaweb