دوره 4، شماره 2 - ( تابستان 1396 )                   جلد 4 شماره 2 صفحات 28-34 | برگشت به فهرست نسخه ها


XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Ghanbari Afra L, Zaheri A. Relationship of Anxiety, Stress, and Depression with Spiritual Health in Patients with Acute Coronary Artery Disease. J Educ Community Health. 2017; 4 (2) :28-34
URL: http://jech.umsha.ac.ir/article-1-271-fa.html
قنبری افرا لیلا، ظاهری آزیتا. ارتباط اضطراب، استرس و افسردگی با سلامت معنوی در بیماران سندرم حاد عروق کرونری. مجله آموزش و سلامت جامعه. 1396; 4 (2) :28-34

URL: http://jech.umsha.ac.ir/article-1-271-fa.html


1- سوپروایزر آموزشی بیمارستان کامکار عرب نیا، دانشگاه علوم پزشکی قم، قم، ایران
2- دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد، شهرکرد، ایران. ، zaheriazita69@gmail.com
چکیده:   (13788 مشاهده)

سابقه و هدف: اضطراب، استرس و افسردگی از علل بروز درد در قفسه سینه می‌باشند. از سوی‌ دیگر، سلامت معنوی از عوامل اصلی سازگاری با بیماری به‌شمار می‌رود. در این‌ راستا، پژوهش حاضر با هدف ارتباط اضطراب، استرس و افسردگی با سلامت معنوی در بیماران سندرم حاد عروق کرونر انجام شد.
مواد و روش‌‌ها: در این پژوهش توصیفی- تحلیلی که روی 294 بیمار مبتلا به سندروم عروق کرونر در بیمارستان‌های آموزشی قم در سال 1393 صورت گرفت، داده‌ها با استفاده از پرسشنامه‌های اطلاعات زمینه‌ای و بالینی، افسردگی، اضطراب، استرس و سلامت معنوی جمع‌آوری گردید. تحلیل داده‌ها نیز با استفاده از نرم‌افزار SPSS 13 و آزمون‌های آماری شاخص‌های مرکزی، T مستقل و همبستگی پیرسون انجام شد.
یافته‌ها: اضطراب و استرس با بعد سلامت وجودی و افسردگی با هر دو بعد سلامت وجودی و مذهبی همبستگی معناداری را نشان دادند. همچنین در افراد با سن بالا، میزان افسردگی و استرس بالاتر بود؛ اما سلامت وجودی کاهش داشت. از سوی‌ دیگر در افراد با سابقه بیماری مزمن، استرس، افسردگی و سلامت وجودی و مذهبی بیشتر بود. در افراد با سابقه مصرف داروی قلبی نیز افسردگی کمتر بود؛ اما استرس، اضطراب و سلامت وجودی و مذهبی بیشتری مشاهده شد.
نتیجه‌گیری: بر‌اساس نتایج مشاهده شد که در میان مبتلایان به سندروم حاد عروق کرونری، افرادی که نمره سلامت معنوی بیشتری را کسب نمودند، اضطراب، استرس و افسردگی کمتری را تجربه می‌کردند؛ ازاین‌رو، پیشنهاد می‌‌شود پرستاران با حضور مشاوران دینی، برنامه‌های آموزشی خودمراقبتی را در بیمارستان‌ها و حتی پس از ترخیص با جدیت بیشتری پیگیری نمایند تا از این طریق بتوان به افزایش سلامت معنوی و کاهش اضطراب، استرس و افسردگی در آن‌ها کمک نمود. لازم ‌به ‌ذکر است که در این ‌میان، افراد بالاتر از 50 سال با سابقه بیماری مزمن و مصرف داروی قلبی باید بیشتر مورد توجه قرار گیرند.

متن کامل [PDF 722 kb]   (3161 دریافت)    
نوع مطالعه: مقاله پژوهشي | موضوع مقاله: سلامت معنوي
دریافت: 1396/3/20 | پذیرش: 1396/6/23

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله آموزش و سلامت جامعه می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2021 All Rights Reserved | J Educ Community Health

Designed & Developed by : Yektaweb