دوره 4، شماره 2 - ( تابستان 1396 )                   جلد 4 شماره 2 صفحات 18-27 | برگشت به فهرست نسخه ها


XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Ebrahim Babaei F, Habibi Asgarabad M, Nejati V, Ghodrati S, Keshavarz Gerami G. Prediction of Risk Behaviors in HIV-infected Patients Based on Family Functioning: The Mediating Roles of Lifestyle and Risky Decision Making. J Educ Community Health. 2017; 4 (2) :18-27
URL: http://jech.umsha.ac.ir/article-1-277-fa.html
ابراهیم بابائی فریبا، حبیبی عسگرآباد مجتبی، نجاتی وحید، قدرتی سعید، کشاورز گرامی قاسم. پیش‌بینی رفتار پرخطر در افراد مبتلا به HIV براساس عملکرد خانوادگی: با درنظرگرفتن متغیرهای میانجی سبک زندگی و تصمیم‌گیری پرخطر . مجله آموزش و سلامت جامعه. 1396; 4 (2) :18-27

URL: http://jech.umsha.ac.ir/article-1-277-fa.html


1- پژوهشکده خانواده، دانشگاه شهید بهشتی، تهران، ایران. ، faribaebrahimbabaie@yahoo.com
2- پژوهشکده خانواده، دانشگاه شهید بهشتی، تهران، ایران.
3- دانشکده روان شناسی، دانشگاه شهید بهشتی، تهران، ایران.
4- پژوهشکده علوم شناختی، دانشگاه شهید بهشتی، تهران، ایران
5- دانشکده روانشناسی، دانشگاه علامه طبابائی، تهران، ایران.
چکیده:   (5733 مشاهده)

سابقه و هدف: شیوع رفتارهای پرخطر در جمعیت مبتلا به HIV بیشتر از جمعیت عمومی است که این امر ناشی از عواملی چون عوامل زیستی، خانوادگی و اجتماعی، تأثیر گروه هم‌سالان و رسانه و داشتن سبک زندگی می‌باشد. یکی از پیش‌بین‌های مهم رفتارهای پرخطر در میان این جمعیت، عملکرد خانوادگی ضعیف افراد مبتلا است. در این‌ راستا هدف از پژوهش حاضر، بررسی نقش کارکرد خانوادگی در پیش‌بینی تصمیم‌گیری پرخطر در افراد مبتلا به HIV بود که با درنظرگرفتن نقش میانجی متغیرهای سبک زندگی و تصمیم‌گیری پرخطر انجام پذیرفت.
مواد و روش‌‌ها: پژوهش حاضر از نوع مطالعات توصیفی- همبستگی می‌باشد که روی 147 فرد مبتلا به HIV صورت گرفته و در آن از روش نمونه‌گیری در دسترس استفاده شده است. آزمودنی‌ها در این پژوهش به پرسشنامه سبک زندگی ارتقا‌دهنده سلامت ـ2 (Health Promoting Lifestyle Profile-2:
 HPLP-2)، مقیاس انسجام و انعطاف‌پذیری خانواده (Family Adaptability and Cohesion Scale IV :FACES-IV)، ابزار سنجش رفتار پرخطر در موقعیت‌های اجتماعی و آزمون خطرپذیری بادکنکی (Balloon Analogue Risk Task :BART) پاسخ دادند. لازم ‌به ‌ذکر است که تحلیل داده‌ها با استفاده از روش مدل‌یابی معادلات ساختاری و نرم‌افزار LISREL 8.8 صورت گرفت.

یافته‌ها: نتایج این مطالعه نشان داد که همبستگی منفی و معناداری بین کارکرد خانوادگی و رفتارهای پرخطر وجود دارد که در این ‌میان، کارکرد خانوادگی به‌طور مستقیم و غیرمستقیم توسط دو متغیر میانجی سبک زندگی و تصمیم‌گیری پرخطر بر رفتارهای پرخطر تأثیر می‌گذارد.
نتیجه‌گیری: نتایج مطالعه حاضر نشان داد که عملکرد خانوادگی به‌صورت مستقیم و غیرمستقیم ‌از طریق نقش میانجی تصمیم‌گیری پرخطر و‌ سبک زندگی با رفتار پرخطر رابطه دارد. در این‌ زمینه، پژوهش‌های آینده می‌بایست نقش عوامل خانوادگی را در رفتار پرخطر افراد مبتلا به HIV بیش‌تر مدنظر قرار دهند.

 

متن کامل [PDF 1176 kb]   (3034 دریافت)    
نوع مطالعه: مقاله پژوهشي | موضوع مقاله: سلامت جنسي
دریافت: 1396/3/23 | پذیرش: 1396/6/10

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله آموزش و سلامت جامعه می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2021 All Rights Reserved | J Educ Community Health

Designed & Developed by : Yektaweb