دوره 5، شماره 3 - ( آذر 1397 )                   جلد 5 شماره 3 صفحات 31-37 | برگشت به فهرست نسخه ها


XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Khodabakhshi-koolaee A, Flasafinejad M R, Mayeli Khezerloo Z, Mohamadi F. Correlation of Health Literacy with Quality of Life in Athletic Disabled Women. J Educ Community Health. 2018; 5 (3) :31-37
URL: http://jech.umsha.ac.ir/article-1-426-fa.html
خدابخشی کولایی آناهیتا، فلسفی نژاد محمدرضا، مایلی خضرلو زهرا، محمدی فریما. همبستگی سواد سلامت با کیفیت زندگی در زﻧﺎن ﻣﻌﻠﻮل ورزﺷﮑﺎر. مجله آموزش و سلامت جامعه. 1397; 5 (3) :31-37

URL: http://jech.umsha.ac.ir/article-1-426-fa.html


1- دانشگاه خاتم، تهران ایران
2- دانشگاه علامه طبابایی، تهران، ایران
3- دانشگاه علوم تحقیقات، تهران، ایران
4- مرکز تحقیقات عوامل اجتماعی مؤثر بر سلامت، دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، تهران، ایران. ، fa.mohamadi@sbmu.ac.ir
چکیده:   (3335 مشاهده)
سابقه و هدف: سواد سلامت به دلیل نقشی که در پیشبرد تصمیم گیری های مناسب در زمینه سلامت جسمی افراد دارد می تواند کیفیت زندگی آنها متاثر از خود سازد . از این رو، مطالعه با هدف تعیین ارتباط بین سواد سلامت و کیفیت زندگی در زنان معلول ورزشکار شهر تهران انجام شد.
مواد و روش­ ها: مطالعه حاضر تحلیلی و از نوع مقطعی بود. جامعه آماری پژوهش، کلیه زنان معلول ورزشکار ثبت نام شده در فدراسیون ورزشی جانبازان و معلولین شهر تهران بودند که از میان آنها ۱۶۹ نفر در ﺳﺎل 1396 انتخاب شدند. روش نمونه ­گیری به صورت تصادفی ساده بود. جهت گردآوری اطلاعات از پرسشنامه های SF-36 و سواد سلامت منتظری و همکاران(1393) استفاده شد. برای تجزیه و تحلیل داده ­ها از روش آماری همبستگی پیرسون و رگرسیون  خطی استفاده شد.
یافته­ ها: یافته ­های پژوهش نشان داد که مقدار ضریب همبستگی پیرسون بین کیفیت زندگی و سواد سلامت در زنان معلول ورزشکار برابر با ۵۲۹/۰ بوده و در سطح 01/۰P< رابطه مثبت و معناداری وجود دارد. یعنی اینکه ﻫﺮﭼﻘﺪر اﻓﺮاد از ﺳﻮاد ﺑﺎﻻﺗﺮی ﺑﺮﺧﻮردار ﺑﺎﺷﻨﺪ ﺑﻪ ﻫﻤﺎن ﻧﺴﺒﺖ از ﮐﯿﻔﯿﺖ زﻧﺪﮔﯽ ﺑﺎﻻﺗﺮی ﺑﺮﺧﻮردار بودند.
نتیجه ­گیری: با توجه به نتایج به دست آمده از مطالعه، داشتن سطح مناسبی از سواد سلامت می تواند به زنان ورزشکار معلول کمک کند تا علاوه بر ارتقای سطح کیفیت زندگی شان، به سطح بالای مشارکت ورزشی نیز دست بیابند. از این رو، متخصصان و برنامه ریزان سلامت می توانند با رشد و توسعه آگاهی افزایی و تاکید بر نقش سواد سلامت بر اطلاع رسانی و تصمیم گیری های صحیح سلامت ورزشکاران معلول یاری برسانند.
متن کامل [PDF 252 kb]   (766 دریافت)    
نوع مطالعه: مقاله پژوهشي | موضوع مقاله: سواد سلامت
دریافت: 1396/10/23 | پذیرش: 1397/8/26

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله آموزش و سلامت جامعه می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2021 All Rights Reserved | J Educ Community Health

Designed & Developed by : Yektaweb