دوره 5، شماره 3 - ( آذر 1397 )                   جلد 5 شماره 3 صفحات 4-12 | برگشت به فهرست نسخه ها


XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Jorvand R, Tavousi M, Ghofranipour F. Determinants of the Regular Physical Activity among Employees of Healthcare Network: Application of Health Belief Model. J Educ Community Health. 2018; 5 (3) :4-12
URL: http://jech.umsha.ac.ir/article-1-480-fa.html
جوروند رضا، طاووسی محمود، غفرانی پور فضل الله. عوامل تعیین کننده فعالیت بدنی منظم در کارکنان شبکه بهداشت و درمان: کاربرد الگوی اعتقاد بهداشتی. مجله آموزش و سلامت جامعه. 1397; 5 (3) :4-12

URL: http://jech.umsha.ac.ir/article-1-480-fa.html


1- گروه بهداشت عمومی، دانشکده بهداشت، دانشگاه علوم پزشکی ایلام، ایلام، ایران.
2- گروه ارتقای سلامت، مرکز تحقیقات سنجش سلامت، پژوهشکده علوم بهداشتی جهاد دانشگاهی، تهران، ایران.
3- گروه آموزش بهداشت، دانشکده پزشکی، دانشگاه تربیت مدرس، تهران، ایران. ، ghofranf@modares.ac.ir
چکیده:   (5246 مشاهده)
سابقه و هدف: کم‌تحرکی یکی از ده علت عمده مرگ‌ومیر در جهان است که خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی را دوبرابر می‌کند. الگوی اعتقاد بهداشتی از الگوهای موثر در پیش‌بینی رفتار فعالیت بدنی منظم است. هدف این مطالعه شناسایی عوامل تعیین‌کننده فعالیت بدنی منظم برای پیشگیری از بیماری‌های قلب و عروق با استفاده از الگوی اعتقاد بهداشتی بود.
ابزار و روش‌ها: این مطالعه مقطعی (توصیفی- تحلیلی) در سال 1396 در بین کارکنان شاغل در یک شبکه بهداشت و درمان تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی ایلام اجرا شد. 163 نفر به روش نمونه‌گیری تصادفی ساده انتخاب شدند. ابزار گردآوری اطلاعات پرسشنامه استاندارد HBM-ISCS و پرسش‌نامه محقق‌ساخته بود که پس از بررسی و تایید روایی و پایایی برای گردآوری اطلاعات به کار گرفته شد. نهایتاً داده‌ها با استفاده از نرم‌افزار SPSS 16 و آزمون‌های آماری همبستگی پیرسون، آنالیز رگرسیون چندگانه و آزمون ETA تجزیه ‌و تحلیل شدند.
یافته‌ها: شدت درک‌شده و خودکارآمدی پیش‌بین‌های معنی‌دار برای انجام فعالیت بدنی منظم روزانه و هفتگی بودند. ضمن این که آنالیز رگرسیون چندگانه توانست 23.3% رفتار را پیش‌بینی کند. همچنین جنسیت، قوی‌ترین پیوند را با سازه موانع فعالیت بدنی و وضعیت تاهل و رسته شغلی قوی‌ترین پیوند را با سازه خودکارآمدی داشتند. تحصیلات هیچ ارتباطی آماری معنی‌داری با سازه‌های الگو نداشت و سن صرفاً با سازه‌های شدت درک‌شده و منافع فعالیت بدنی ارتباط آماری معنی‌دار داشت. 
نتیجه‌گیری: شدت درک‌شده و خودکارآمدی قوی‌ترین پیش‌بین‌ها برای انجام فعالیت بدنی منظم روزانه و هفتگی براساس الگوی اعتقاد بهداشتی هستند.
متن کامل [PDF 216 kb]   (1084 دریافت)    
نوع مطالعه: مقاله پژوهشي | موضوع مقاله: فعاليت فيزيكي
دریافت: 1397/1/9 | پذیرش: 1397/8/26

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله آموزش و سلامت جامعه می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2021 All Rights Reserved | J Educ Community Health

Designed & Developed by : Yektaweb