دوره 5، شماره 3 - ( آذر 1397 )                   جلد 5 شماره 3 صفحات 13-19 | برگشت به فهرست نسخه ها


XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Akhlaghi M S, Zahedi M J, Ahmadnia S. Effects of Health Messages on Knowledge, Satisfaction, and Anxiety of Patients’ Companions Referring to Tehran Heart Center. J Educ Community Health. 2018; 5 (3) :13-19
URL: http://jech.umsha.ac.ir/article-1-497-fa.html
اخلاقی منیر سادات، زاهدی محمدجواد، احمدنیا شیرین. تاثیر پخش پیام‌های سلامت بر آگاهی، میزان رضایتمندی و اضطراب همراهان بیماران مراجعه‌کننده به بیمارستان مرکز قلب تهران. مجله آموزش و سلامت جامعه. 1397; 5 (3) :13-19

URL: http://jech.umsha.ac.ir/article-1-497-fa.html


1- گروه مدیریت رسانه، دانشکده مدیریت، دانشگاه پیام نور، تهران، ایران. ، monir_akhlaghi@yahoo.com
2- گروه جامعه شناسی، دانشکده مدیریت، دانشگاه پیام نور، تهران، ایران.
3- گروه برنامه ریزی اجتماعی، شهری و منطقه ای؛ دانشکدۀ علوم اجتماعی، دانشگاه علامه طباطبائی، تهران، ایران.
چکیده:   (1866 مشاهده)
سابقه و هدف: اطلاع‌رسانی در حوزه سلامت یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های دست‌اندرکاران نظام سلامت است. پژوهش حاضر با هدف تعیین تاثیر پخش پیام‌های سلامت بر میزان آگاهی، رضایتمندی و اضطراب مراجعه‌کنندگان در سالن انتظار بیمارستان مرکز قلب تهران انجام شد.
مواد و روش‌‌ها: در این مطالعه نیمه‌تجربی در سال 1396، تعداد 196 نفر از همراهان بیماران مراجعه‌کننده به بیمارستان مرکز قلب تهران به روش نمونه‌گیری در دسترس انتخاب شدند. مداخله، پخش فیلم پیام‌های سلامت 17دقیقه‌ای در رابطه با بیماری‌های قلبی- عروقی بود که در مقطع زمانی خاص در سالن انتظار بیمارستان نمایش داده شد. داده‌ها با پرسش‌نامه اضطراب موقعیتی اشپیل‌برگر قبل و بعد از مداخله و پرسش‌نامه محقق‌ساخته سنجش رضایتمندی و آگاهی بعد از پخش پیام سلامت جمع‌آوری شد. داده‌ها در نرم‌افزار SPSS 22 و با استفاده از آزمون‏های آماری T زوجی و ضریب همبستگی پیرسون تحلیل شدند.
یافته‌ها: بین آگاهی (0.480=r) و رضایتمندی (0.375=r) افراد از پیام‌های سلامت با کیفیت محتوای پیام‌های سلامت همبستگی مثبت و معنی‌دار وجود داشت (0.001=p). بین میانگین نمرات اضطراب شرکت‌کنندگان در قبل و بعد از مداخله اختلاف آماری معنی‌داری مشاهده شد که حاکی از تاثیر مداخله در کاهش سطح اضطراب آنها بود (0.001>P). 
نتیجه‌گیری: استفاده از استراتژی آموزشی همراهان بیمار در سالن انتظار با استفاده از فیلم/تلویزیون مداربسته در مراکز درمانی در ارایه دانش سلامت موثر است و سبب جلب توجه و رضایتمندی و کاهش اضطراب آنها می‌شود و می‌تواند برای حمایت و مشارکت‌دادن آنها در درمان و مراقبت بیماران و حتی به موضوع پیشگیری کمک شایان توجهی کند.
متن کامل [PDF 229 kb]   (367 دریافت)    
نوع مطالعه: مقاله پژوهشي | موضوع مقاله: سلامت روان
دریافت: ۱۳۹۷/۲/۸ | پذیرش: ۱۳۹۷/۷/۲۹

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله آموزش و سلامت جامعه می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2020 All Rights Reserved | J Educ Community Health

Designed & Developed by : Yektaweb