XML English Abstract Print


1- گروه روش‌ها و برنامه های آموزشی و درسی، دانشکده روان شناسی و علوم تربیتی، دانشگاه تهران، تهران، ایران.
2- گروه مدیریت ورزشی، دانشکده مدیریت ورزشی، پژوهشگاه علوم ورزشی، تهران، ایران.
3- گروه مدیریت ورزشی، دانشکده مدیریت ورزشی، پژوهشگاه علوم ورزشی، تهران، ایران. ، parsajuali@gmail.com
چکیده:   (95 مشاهده)
سابقه و هدف: در دهه­ های اخیر مشارکت اجتماعی در چارچوب نهادمندسازی فعالیت­ های افراد به صورت یکی از شاخص­های توسعه­ ای مدنظر قرار گرفته است و هدف از پژوهش حاضر، شناسایی زمینه­ های مشارکت اجتماعی در ورزش همگانی ایران بود.
مواد و روش­ ها: با عنایت به ماهیت اکتشافی موضوع از روش پژوهش کیفی و استراتژی نظریه­پردازی برخاسته از داده­ ها به منظور تعیین زمینه ­های مشارکت اجتماعی در ورزش همگانی ایران استفاده شد. نخست از طریق مطالعات اولیه، فهرست مقدماتی نشان­ های مؤثر شناسایی شدند. نمونه­ گیری به روش مبتنی بر هدف بود و پس از انجام 27 مصاحبۀ عمیق و نیمه­ ساختاریافته با صاحب­نظران آگاه به موضوع پژوهش، اشباع نظری حاصل گشت و مقوله­ های اصلی پس از تکمیل فرایند کدگذاری استخراج گردید.
یافته­ ها: نتایج کدگذاری باز حاکی از آن بود که 98 نشان اولیه و 32 نشان نهایی می­ تواند زمینه­ های مشارکت اجتماعی در ورزش همگانی ایران را تعیین کند. سپس در کدگذاری محوری، نشان­های نهایی در 11 مفهوم و 5 مقوله طبقه­ بندی شدند. در نهایت مقوله­ های شناسایی شده حاصل از کدگذاری انتخابی، به ترتیب شامل عوامل انسانی، عوامل ساختاری، عوامل مدیریتی، پیچیدگی محیطی و عوامل اقتصادی تعیین شدند.
نتیجه­ گیری: مدیران ورزش کشور می ­توانند در راستای بهره گیری از مشارکت اجتماعی برای توسعه ورزش همگانی کشور از نشان­ها، مفاهیم و مقوله­ های شناسایی شده در برنامه­ ریزی­ های آتی خود استفاده نمایند.
     
نوع مطالعه: مقاله پژوهشي | موضوع مقاله: فعاليت فيزيكي
دریافت: ۱۳۹۷/۳/۲۵ | پذیرش: ۱۳۹۷/۷/۱۸

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA code

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله آموزش و سلامت جامعه می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2019 All Rights Reserved | J Educ Community Health

Designed & Developed by : Yektaweb