XML English Abstract Print


1- گروه مشاوره، دانشکده علوم انسانی، دانشگاه بجنورد، بجنورد، ایران.
2- گروه روانشناسی، دانشکده علوم انسانی، دانشگاه بجنورد، بجنورد، ایران ، Alimohamadzade98@yahoo.com
3- گروه روانشناسی، دانشکده علوم انسانی، دانشگاه بجنورد، بجنورد، ایران.
چکیده:   (88 مشاهده)
سابقه و هدف: قدردانی از جمله سازه های جدید رویکرد روانشناسی مثبت نگر است که پژوهش ها حاکی از نقش آن در سلامت روان و سایر کارکردهای مثبت روانشناختی می باشند. با این وجود، این موضوع که قدردانی از طریق چه مکانیسم هایی بر سلامت روان تاثیر می گذارد، ناشناخته مانده و نیازمند بررسی است. پژوهش حاضر با هدف بررسی اثر قدردانی بر سلامت روان، با توجه به نقش واسطه ای عاطفه مثبت و منفی، انجام شد.
مواد و روش ها:  طرح پژوهش همبستگی از طریق مدل یابی معادلات ساختاری (SEM) بود. جامعه آماری کلیه دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی سبزوار در سال تحصیلی 97-1396 بودند که از بین آنها 242 نفر به عنوان نمونه پژوهش با استفاده از روش نمونه گیری تصادفی طبقه­ای انتخاب شدند. داده های پژوهش با استفاده از پرسشنامه قدردانی، پرسشنامه سلامت عمومی، مقیاس عاطفه مثبت و عاطفه منفی جمع آوری شد. ارزیابی مدل پیشنهادی با استفاده از روش مدل یابی معادلات ساختاری و از طریق نرم افزار های AMOS-24 و SPSS-24 انجام گرفت. به منظور آزمودن اثرات واسطه ای از روش Bootstrap استفاده شد.
یافته ها: نتایج نشان داد مدل با انجام برخی اصلاحات برازش مطلوبی با داده ها دارد. همچنین، نتایج نشان داد قدردانی اثر مستقیم بر سلامت روان، عاطفه مثبت و منفی دارد (05/0p<). عاطفه مثبت و منفی نیز اثر مستقیم بر سلامت روان داشت (05/0p<). علاوه بر این، قدردانی از طریق عاطفه مثبت و منفی، اثر غیرمستقیم بر سلامت روان داشت (05/0p<).
نتیجه گیری: قدردانی به صورت مستقیم و همچنین غیرمستقیم از طریق افزایش عاطفه مثبت و کاهش عاطفه منفی، با افزایش سلامت روان همراه است. این مطالعه به درک بهتر فرایندهایی که قدردانی را به سلامت روان مرتبط می سازند، کمک نموده و متخصصان می توانند از نتایج آن به منظور دستیابی و حفظ سلامت روان، استفاده کنند.
     
نوع مطالعه: مقاله پژوهشي | موضوع مقاله: سلامت روان
دریافت: ۱۳۹۷/۸/۱۹ | پذیرش: ۱۳۹۷/۱۰/۲۶

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله آموزش و سلامت جامعه می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2019 All Rights Reserved | J Educ Community Health

Designed & Developed by : Yektaweb