XML English Abstract Print


1- گروه آموزش بهداشت و ارتقا سلامت، دانشکده بهداشت، دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، اصفهان، ایران.
2- مرکز تحقیقات عوامل اجتماعی موثر بر سلامت، دانشکده علوم پزشکی ساوه، ساوه، ایران.
3- گروه آموزش بهداشت و ارتقا سلامت، دانشکده بهداشت، دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، اصفهان، ایران. ، h_shahnazi@yahoo.com
چکیده:   (144 مشاهده)
مقدمه: برای ارائه مراقبتهای بهداشتی خوب و مناسب، ارتباط موثر بین بهورزان و مردم یک مهارت ضروری است. مطالعه حاضر با هدف ارزیابی تاثیرآموزش مهارتهای ارتباطی بر خودکارامدی و ارتباط موثر بهورزان انجام شده است.
روش کار: در این مطالعه نیمه تجربی 110 بهورز شاغل در دانشکده علوم پزشکی ساوه (66 نفر ساوه و 44 نفر زرندیه) شرکت داشتند. به روش تصادفی ساده بهورزان ساوه در گروه آزمون و تمامی بهورزان شاغل در زرندیه که 44 نفر بودند در گروه کنترل قرار گرفتند. اطلاعات با استفاده از پرسشنامه ای مشتمل بر اطلاعات دموگرافیک، خودکارآمدی و چک لیست مهارتهای ارتباطی قبل و 2 ماه بعد از مداخله آموزشی از هر دو گروه جمع آوری گردید. گروه مداخله در 4 جلسه آموزشی 90 دقیقه ای مهارتهای ارتباطی و خودکارآمدی شرکت کردند. اطلاعات جمع آوری شده با استفاده از نرم افزارspss  ویرایش 19 تجزیه و تحلیل شد.
یافته ها: قبل از مداخله آموزشی اختلاف معنی‌داری بین گروه آزمون و کنترل از نظر میانگین نمره مهارت ارتباطی و خودکارآمدی وجود نداشت. اما بعد از مداخله آموزشی تفاوت معناداری بین دو گروه در تمامی سازه های مهارت ارتباطی و خودکارآمدی ملاحظه گردید(05/0p<). بعبارت بهتر می توان گفت در گروه آزمون بعد از مداخله آموزشی میانگین نمره خودکارآمدی و همه سازه های مهارت ارتباطی افزایش معنا داری یافته است.
نتیجه گیری: آموزش مهارتهای ارتباطی موجب بهبود خودکارآمدی و مهارت ارتباط بین فردی بهورزان شده است. بنابراین طراحی و اجرای برنامه های آموزشی مشابه در سایر گروهها و حرف پزشکی همچون پزشکان، پرستاران، ماماها و پیشنهاد می شود.
متن کامل [PDF 454 kb]   (18 دریافت)    
نوع مطالعه: مقاله پژوهشي | موضوع مقاله: تعيين كننده هاي اجتماعي سلامت
دریافت: ۱۳۹۷/۸/۲۸ | پذیرش: ۱۳۹۷/۱۰/۹

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله آموزش و سلامت جامعه می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2019 All Rights Reserved | J Educ Community Health

Designed & Developed by : Yektaweb