XML English Abstract Print


1- دانشگاه علوم پزشکی قزوین، قزوین - دانشگاه علوم پزشکی - دانشکده پرستاری و مامایی
2- دانشگاه علوم پزشکی قزوین، قزوین - دانشگاه علوم پزشکی - دانشکده پرستاری و مامایی ، papoy6olfati@yahoo.com
چکیده:   (86 مشاهده)
سابقه و هدف : حساسیت زیاد دوره بارداری و آسیب پذیر بودن مادران در این دوران بر اهمیت شرکت آنان در تصمیمات بالینی می افزاید. لذا، این مطالعه با هدف بررسی تاثیر مشاوره فردی بر میزان مشارکت مادران باردار در تصمیم گیری در مراحل درمان انجام شد.
مواد و روشها: این مطالعه کارآزمایی بالینی است که بر زنان مراجعه کننده به مرکز آموزشی درمانی کوثر قزوین در سال 1397 انجام شد. افراد به روش تخصیص تصادفی به دو گروه مداخله )95 نفر) و کنترل (95 نفر) تقسیم شدند. مداخله بصورت یک جلسه 60 دقیقه ای مشاوره فردی بود. با پرسشنامه مشارکت درتصمیم گیری کریستون میزان مشارکت ارزیابی شد. از آزمون تی مستقل وتی زوجی و با سطح معنی داری کمتر از (05/0)  جهت بررسی مقایسه میانگین امتیازات در  دو گروه استفاده شد.
یافته ها: میانگین سنی زنان باردار در گروه آزمون6/28و در گروه کنترل 5/27 بود. دو گروه از نظر متغییر های سن ، سن حاملگی، تحصیلات، تعداد بارداری، تعداد زایمان، سابقه سقط، سابقه نازایی، شرکت در کلاسهای آمادگی زایمان، خواسته بودن بارداری تفاوت معنی داری نداشتند و همگن بودند. بعد از مداخله مقایسه میانگین نمرات میزان مشارکت مادران در تصمیم گیری بین دو گروه اختلاف آماری معنی دار نشان دادp=0/001) ). با استفاده از روش نقطه برش و توزیع فراوانی میزان مشارکت مادران در دو گروه آزمون و کنترل پس از مداخله این اختلاف معنی دار بود ( (P-value > 0.05.
نتیجه گیری :  مشاوره فردی باعث افزایش میزان مشارکت مادران باردار می شود. در نتیجه می تواند به عنوان مداخله موثر و مناسبی برای ارتقاء میزان مشارکت مادران باردارتوصیه شود.
     
نوع مطالعه: مقاله پژوهشي | موضوع مقاله: سلامت جنسي
دریافت: ۱۳۹۷/۱۰/۱۶ | پذیرش: ۱۳۹۷/۱۲/۱۸

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله آموزش و سلامت جامعه می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2019 All Rights Reserved | J Educ Community Health

Designed & Developed by : Yektaweb