دوره 6، شماره 3 - ( شهریور 1398 )                   جلد 6 شماره 3 صفحات 184-177 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Salimi H, Javdan M, Zarei E, Najarpourian S. The Health of Marital Relationship in the Light of Factors Affecting the Stability and Satisfaction of the Relationship: A Review Study. J Educ Community Health. 2019; 6 (3) :184-177
URL: http://jech.umsha.ac.ir/article-1-681-fa.html
سلیمی هادی، جاودان موسی، زارعی اقبال، نجارپوریان سمانه. سلامت رابطه زناشویی در پرتو عوامل تأثیرگذار بر ثبات و رضایت از رابطه: یک مطالعه مروری . مجله آموزش و سلامت جامعه. 1398; 6 (3) :184-177

URL: http://jech.umsha.ac.ir/article-1-681-fa.html


1- دانشکده علوم انسانی، دانشگاه هرمزگان، بندرعباس، ایران
2- دانشکده علوم انسانی، دانشگاه هرمزگان، بندرعباس، ایران ، javdan4920@yahoo.com
چکیده:   (151 مشاهده)
سابقه و هدف: رابطه زناشویی سالم خاست تمامی زوج‌ها است، اما به‌راستی سلامت آن براساس چه عواملی شکل ‌می‌گیرد تا این عوامل در کانون توجه روان شناسان و مشاوران خانواده در مداخلات آموزشی-درمانی باشد. از این‌رو مطالعه حاضر باهدف شناسایی عوامل مؤثر بر ثبات و رضایت از رابطه زناشویی انجام شد.
ابزار و روش‌ها: روش مطالعه حاضر به‌صورت مروری نظام‌مند و بر اساس دستورالعمل گزارش قابل‌قبول برای مطالعات مروری نظام‌مند و فراتحلیل (PRISMA) انجام شد. در این مطالعه از پژوهش‌های خارجی و داخلی بدون محدودیت زمانی استفاده شد. برای انتخاب پژوهش‌های موردنظر از کلیدواژه‌های مختلفی استفاده و در پایگاه‌های معتبر علمی داخلی و خارجی جستجو انجام شد. درنهایت 15 مقاله داخلی و خارجی انتخاب شد. پژوهش‌های منتخب بر روی زوج‌های غیرهمجنس‌گرا، غیرهمخانگی (ازدواج رسمی) و با حداقل 10 سال سابقه زندگی مشترک انجام‌شده بودند. برای بررسی کیفیت مقالات از چک‌لیست استانداردهای گزارش مطالعات کیفی (SRQR) و به‌منظور تحلیل داده‌ها از روش تحلیل محتوا استفاده شد.
یافته‌ها: نتایج حاصل از بررسی پژوهش‌ها نشان داد که مجموعه‌ای از عوامل درون‌فردی (شامل ویژگی‌های شخصیتی، سلامت جسمی و روانی، ویژگی‌های شناختی مثبت، ویژگی‌ها و اشتراکات معنوی-مذهبی)، میان‌فردی (شامل مهارت‌های ارتباطی و رابطه سازنده، عشق و عاطفه، ارتباط و رابطه جنسی) و محیطی (شامل حمایت اجتماعی، اشتغال و وضعیت اقتصادی مناسب) می‌توانند به‌صورت هم‌زمان باعث تقویت ثبات و رضایت زناشویی شوند.
نتیجه‌گیری: سلامت رابطه زناشویی در پرتو عوامل درون‌فردی، میان‌فردی و محیطی شکل می‌گیرد. نتایج حاصل از این مطالعه می‌تواند یاریگر مشاوران و روان‌شناسان خانواده در مشاوره‌های قبل و بعد از ازدواج در مورد هدف قرار دادن و متمرکز بودن بر عوامل مهم و پرنقش رابطه زناشویی باشد.
     
نوع مطالعه: مقاله مروري نظام مند | موضوع مقاله: کیفیت زندگی
دریافت: ۱۳۹۷/۱۲/۱۱ | پذیرش: ۱۳۹۸/۳/۱

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله آموزش و سلامت جامعه می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2019 All Rights Reserved | J Educ Community Health

Designed & Developed by : Yektaweb