دوره 6، شماره 4 - ( پاییز 1398 )                   جلد 6 شماره 4 صفحات 207-213 | برگشت به فهرست نسخه ها


XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Bagheri S, Moradi G, Hamidi S, Saeedi S, Hosaini A, Yousefi J. Self-Concept in Postmenopausal Women: A Qualitative Study. J Educ Community Health. 2019; 6 (4) :207-213
URL: http://jech.umsha.ac.ir/article-1-698-fa.html
باقری شراره، مرادی قباد، حمیدی صمد، سعیدی سامرند، حسینی آمنه، یوسفی جهانبخش. تصور از خود در زنان یائسه: یک مطالعه کیفی. مجله آموزش و سلامت جامعه. 1398; 6 (4) :207-213

URL: http://jech.umsha.ac.ir/article-1-698-fa.html


1- دانشگاه علوم پزشکی کردستان، سنندج، ایران ، shararehb79@gmail.com
2- دانشگاه علوم پزشکی کردستان، سنندج، ایران
چکیده:   (1659 مشاهده)
اهداف: در زنان، افزایش سن با پدیده یائسگی همراه است که به‌علت همزمانی با بروز علایم پیری، مفهوم بسیار وسیعی می‌یابد. یائسگی ممکن است کیفیت زندگی زنان را تحت تاثیر قرار داده و حتی سلامت آنان را به خطر بیاندازد. مطالعه حاضر با هدف تبیین تصور از خود در زنان یائسه انجام شد.
مشارکت‌کنندگان و روش‌ها: مطالعه حاضر یک تحقیق کیفی به روش پدیدارشناسی است که در سال 1397 در بین 23 زن یائسه مراجعه‌کننده به مراکز بهداشتی درمانی شهر سنندج با روش مصاحبه عمیق نیمه‌ساختاریافته انجام شد. شرکت‌کنندگان براساس روش نمونه‌گیری هدفمند انتخاب شدند. نمونه‌گیری تا دستیابی به درک کامل از پدیده مورد مطالعه یعنی اشباع ادامه داشت. آنالیز داده‌ها با استفاده از نرم‌افزار MAXQDA 10 صورت گرفت. برای آنالیز از شش مرحله رویکرد پدیدارشناسی تفسیری ون‌منن استفاده شد.
یافته‌ها: پنج مضمون اصلی توانایی ذهنی، کارآمدی شغلی، جذابیت جسمانی، مهارت‌های اجتماعی و عیب‌ها و حسن‌ها مطابق با ابزار تصور از خود بک بود. علاوه بر آن، مضمون "سلامت جسمی" از گفته‌های شرکت‌کنندگان استخراج شد که جزء طبقه‌بندی‌های پرسش‌نامه بک نبود.
نتیجه‌گیری: زنان یائسه به استثنای توانایی ذهنی و کارآمدی شغلی، در سایر مضامین مانند جذابیت جسمانی، مهارت‌های اجتماعی و ورزش‌کردن، خلق و خو و مسایل جسمانی مشکلاتی دارند که حاکی از تصور نامناسب از خود بعد از یائسگی در این زمینه‌ها است.
واژه‌های کلیدی: یائسگی، تصور از خود، مطالعه کیفی، زنان
متن کامل [PDF 770 kb]   (222 دریافت)    
نوع مطالعه: مقاله پژوهشي | موضوع مقاله: سلامت روان
دریافت: ۱۳۹۸/۱/۲۴ | پذیرش: ۱۳۹۸/۵/۱۵

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله آموزش و سلامت جامعه می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2020 All Rights Reserved | J Educ Community Health

Designed & Developed by : Yektaweb