XML English Abstract Print


1- مرکز تحقیقات مراقبت های مادر و کودک، دانشکده پرستاری و مامایی، دانشگاه علوم پزشکی همدان، همدان،ایران.
2- گروه مامایی، دانشکده پرستاری و مامایی، دانشگاه علوم پزشکی همدان، همدان، ایران.
3- دانشگاه علوم پزشکی همدان ، pparsa2003@yahoo.com
4- دانشگاه علوم پزشکی همدان
چکیده:   (52 مشاهده)
مقدمه: اختلال عملکرد جنسی، یکی از مشکلات شایع در دوران یائسگی است که ممکن است تحت تأثیر عوامل دموگرافیک قرار گیرد. هدف این مطالعه تعیین عوامل دموگرافیک و مامایی مؤثر بر اختلال عملکرد جنسی در یائسگی است.
ابزار و روش‌ها: این مطالعه مقطعی در سال 1397 بر روی 315 زن یائسه شهر همدان انجام شد. ابزار شامل پرسشنامه مشخصات دموگرافیک و شاخص عملکرد جنسی زنان (FSFI[1]) بود. جهت بررسی ارتباط عوامل مختلف با عملکرد جنسی از رگرسیون خطی تک متغیره و چند متغیره استفاده شد و سطح معنی داری کمتر از 0.05 در نظر گرفته شد.
یافته‌ها: میانگین سنی شرکت کنندگان در پژوهش 4.24±54.15 سال بود. میانگین نمره عملکرد جنسی آنها نیز 4.25±18.92 بود که نشان دهنده عملکرد جنسی نامطلوب است. با استفاده از آنالیز چند متغیره، مشخص شد که با افزایش دفعات ازدواج همسر، نمره عملکرد جنسی  2.45 نمره کاهش می‌یابد. همچنین نمره عملکرد جنسی در افرادی که رضایتمندی از ازدواج نداشتند نسبت به افرادی که از وضعیت ازدواج خود راضی بودند 5.58 نمره کمتر بود.
نتیجه‌گیری: با توجه به ارتباط دفعات ازدواج همسر و رضایتمندی از ازدواج با عملکرد جنسی در زنان یائسه، لازم است با شناسایی این افراد، جلسات آموزشی برای آنان طراحی و اجرا شود.
     
نوع مطالعه: مقاله پژوهشي | موضوع مقاله: سلامت جنسي
دریافت: ۱۳۹۸/۳/۱۸ | پذیرش: ۱۳۹۸/۶/۲۷

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله آموزش و سلامت جامعه می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2020 All Rights Reserved | J Educ Community Health

Designed & Developed by : Yektaweb