XML English Abstract Print


1- گروه بهداشت عمومی، دانشکده بهداشت، دانشگاه علوم پزشکی فسا، فسا، ایران.
2- گروه بهداشت عمومی، دانشکده بهداشت، دانشگاه علوم پزشکی شیراز، شیراز، ایران.
3- گروه بهداشت عمومی، دانشکده بهداشت، دانشگاه علوم پزشکی فسا، فسا، ایران. ، gholamitahereh@yahoo.com
چکیده:   (54 مشاهده)
سابقه و هدف: مصرف قلیان خصوصاً درجوانان روند رو به رشد ی را طی کرده و افزایش شیوع مصرف دخانیات در میان دانش آموزان نگران کننده است. لذا مطالعه حاضر با هدف بررسی تاثیر مداخله آموزشی مبتنی بر نظریه رفتار برنامه‎ریزی شده در پیشگیری از مصرف قلیان در بین دانش آموزان دبیرستانی شهرستان فسا انجام شد.
مواد و روشها: این مطالعه نیمه تجربی  به صورت تصادفی برروی 400 نفر(200 نفر آزمون و 200 نفرکنترل) از دانش آموزان پسر مقطع دوم متوسطه شهرستان فسا در سال  98-1397 انجام شد. پرسشنامه‎ای مشتمل بر اطلاعات دموگرافیک، سازه‎های نظریه رفتار برنامه ریزی شده و رفتارهای پیشگیری کننده از مصرف قلیان در دانش آموزان دبیرستانی قبل و سه ماه پس از مداخله آموزشی سنجیده شد. مداخله آموزشی مبتنی بر مدل نظریه رفتار برنامه‎ریزی  شده برای گروه آزمون در قالب 7 جلسه آموزشی 55-50 دقیقه‎ای اجرا شد. داده‎ها با استفاده نرم افزار 22 SPSS و از طریق آزمون‎های آماری کای اسکوئر،تی مستقل تی زوجی تجزیه و تحلیل شد .
یافته ها: میانگین و انحراف معیار سن افراد گروه آزمون 1.68±16.18 سال و گروه کنترل 1.33± 16.54 سال بود. نتایج نشان داد که در قبل از مداخله آموزشی اختلاف معنی داری بین دو گروه آزمون و کنترل از نظر آگاهی، نگرش، هنجارهای انتزاعی، کنترل رفتاری درک شده، قصد و رفتارهای پیشگیری کننده از مصرف قلیان وجود ندارد (0.05 نتیحه گیری: بر اساس نتایج به دست آمده توصیه می‎گردد که مسئولین نهادهای کشور، با فرهنگ سازی از طریق روش‎های موثر، اقدام به آموزش و آگاه‎سازی دانش‎آموزان و خانواده‎های ایشان و برنامه‎ریزی جهت کاهش مصرف نمایند.
     
نوع مطالعه: مقاله پژوهشي | موضوع مقاله: رفتارهاي اعتيادآور
دریافت: ۱۳۹۸/۴/۱۷ | پذیرش: ۱۳۹۸/۶/۲۷

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله آموزش و سلامت جامعه می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2020 All Rights Reserved | J Educ Community Health

Designed & Developed by : Yektaweb