Ethics code: IR.FUMS.REC.1397.079

XML English Abstract Print


1- گروه بهداشت عمومی، دانشکده بهداشت، دانشگاه علوم پزشکی شیراز، شیراز، ایران. ، khani_1512@yahoo.com
2- گروه بهداشت عمومی، دانشکده بهداشت، دانشگاه علوم پزشکی فسا، فسا، ایران.
3- گروه بهداشت عمومی، دانشکده بهداشت، دانشگاه علوم پزشکی شیراز، شیراز، ایران.
4- گروه بهداشت عمومی، دانشکده بهداشت، دانشگاه علوم پزشکی یاسوج، یاسوج، ایران.
5- گروه بهداشت عمومی، دانشکده بهداشت، دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه، کرمانشاه، ایران.
چکیده:   (51 مشاهده)
اهداف: سرطان معده ، رشد غیرطبیعی سلولهای بدخیم بدن در معده است که یکی از دلایل اصلی مرگ و میر ناشی از سرطان در جهان است. سرطان معده شایعترین علت مرگ در بین همه سرطانهای ایران است. با توجه به نقش تغذیه مناسب در پیشگیری از سرطان معده ، مطالعه حاضر با هدف تعیین تأثیر مداخله آموزشی بر اساس الگوی اعتقاد بهداشتی بر رفتارهای تغذیه ای مرتبط با سرطان معده در زنان کارمند شهرستان فسا ، فارس انجام شد.
مواد و روش ها: این مطالعه تجربی است که در سال  1398-1397 در فسا، ایران انجام شد. دو مرکز به طور تصادفی از بین شش مرکز بهداشت شهری در فسا (گروه های آزمون و کنترل) انتخاب شدند. مداخله آموزشی برای گروه آزمون به مدت  8 جلسه 55-50 دقیقه ای  سالن مرکز بهداشت (دو جلسه در هفته) اجرا شد. 55 دقیقه در سالن مرکز بهداشت (دو جلسه در هفته). جلسه پیگیری به صورت ماهانه برای مرور مطالب  و بررسی  عملکرد افراد برگزار شد. داده ها با استفاده از نرم افزار آماری SPSS نسخه 22 تجزیه و تحلیل شدند. برای مقایسه میانگین نمرات متغیرهای مورد مطالعه سه و شش ماه قبل و بعد از مداخله برای هر گروه از آزمون آنالیز واریانس با اندازه گیری مکرر استفاده شد.
یافته ها: میانگین سنی افراد گروه آزمون 35.64 ± 5.30  سال  و در گروه کنترل 35.70 ± 5.38  سال بود. نتایج نشان داد که در قبل از مداخله آموزشی،اختلاف معنی داری بین گروه آزمون و کنترل از نظر میزان آگاهی، حساسیت درک شده، شدت درک شده، منافع درک شده، خودکارآمدی درک شده و عملکرد وجود ندارد اما در سه ماه پس از مداخله و شش ماه بعد، گروه آزمون نسبت به گروه کنترل افزایش معنی داری در خصوص هر کدام از موارد ذکر شده بجز موانع درک شده از خود نشان داد و در سازه موانع درک شده گروه آزمون نسبت به گروه کنترل کاهش معنی دار داشته است.
نتیجه‌گیری: طراحی و اجرای مداخلات آموزشی مبتنی بر مدل اعتقاد بهداشتی در زمینه پیشگیری از سرطان معده با محوریت رفتارهای تغذیه ای بر روی زنان شاغل اثربخش بود.
متن کامل [PDF 427 kb]   (31 دریافت)    


نوع مطالعه: مقاله پژوهشي | موضوع مقاله: پیشگیری از سرطان ها
دریافت: 1398/12/5 | پذیرش: 1399/4/16

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله آموزش و سلامت جامعه می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2020 All Rights Reserved | J Educ Community Health

Designed & Developed by : Yektaweb