Ethics code: IR.GOUMS.REC.1397.329

XML English Abstract Print


1- مرکز تحقیقات مدیریت سلامت و توسعه اجتماعی، دانشگاه علوم پزشکی گلستان، گرگان، ایران.
2- مرکز تحقیقات مدیریت سلامت و توسعه اجتماعی، دانشگاه علوم پزشکی گلستان، گرگان، ایران. ، borhani.mahboobe@yahoo.com
3- گروه آموزش بهداشت و ارتقاء سلامت، دانشکده بهداشت، دانشگاه علوم پزشکی سبزوار، سبزوار، ایران.
4- گروه بهداشت عمومی، دانشگاه علوم پزشکی نیشابور، نیشابور، ایران.
چکیده:   (47 مشاهده)
اهداف: فشار خون بالا به عنوان یکی از شایعترین مشکلات بهداشتی مزمن در سراسر جهان می باشد و رفتارهای خود مراقبتی به عنوان بخش مهمی از مدیریت فشارخون در این بیماران محسوب می شود. مطالعه حاضر نیز با هدف تعیین تاثیر مداخله آموزشی مبتنی بر مدل پرسید برارتقاء رفتارخود مراقبتی بیماران فشارخونی روستاهای تحت پوشش شهرستان گالیکش در سال 1397انجام شد.
مواد و روش ها: در این مطالعه کارآزمایی کنترل شده تصادفی 102 نفر از بیماران فشارخونی به روش نمونه گیری خوشه ای چند مرحله ای انتخاب و مورد بررسی قرار گرفتند. ابزار گردآوری اطلاعات، پرسشنامه ی استاندارد براساس سازه های مدل پرسید بود که به صورت مصاحبه تکمیل گردید. سه ماه بعد از انجام مداخله آموزشی داده ها در دوگروه جمع آوری شد. برای تجزیه و تحلیل داده ها از آزمونهای آماری کای اسکوئر، tمستقل،t زوجی و رگرسیون در نرم افزار SPSS19 استفاده گردید و سطح معنی داری کمتر از 05/0 در نظر گرفته شد.
یافته ها: نتایج نشان داد آگاهی، نگرش و عوامل قادر کننده 20% واریانس رفتارهای خودمراقبتی را قبل از انجام مداخله آموزشی در بیماران مبتلا به فشار خون پیشگویی نمودند همچنین پس از انجام مداخله آموزشی میانگین نمرات همه سازه ها به جز عوامل قادر کننده و نیز رفتارهای خودمراقبتی بین دو گروه تفاوت آماری معناداری داشت(05/ 0 p<).
نتیجه گیری: افزایش میانگین رفتارخودمراقبتی در بیماران تحت مداخله آموزشی حاکی از نقش موثر آموزش در بکارگیری رفتارهای خودمراقبتی می باشد، برنامه ریزی صحیح جهت انجام مداخلات آموزشی بر اساس مدل پرسید و نیز فراهم نمودن ساختارهای لازم با هدف تسهیل نمودن تحقق رفتارهای خودمراقبتی در بیماران فشارخونی ضروری می باشد.
متن کامل [PDF 393 kb]   (14 دریافت)    
نوع مطالعه: مقاله پژوهشي | موضوع مقاله: خودمراقبتی بيماري هاي مزمن
دریافت: 1398/12/25 | پذیرش: 1399/3/20

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله آموزش و سلامت جامعه می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2020 All Rights Reserved | J Educ Community Health

Designed & Developed by : Yektaweb