دوره 3، شماره 3 - ( پاييز 1395 )                   جلد 3 شماره 3 صفحات 43-50 | برگشت به فهرست نسخه ها


XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Khani Jeihooni A, Eskandarzadeh N, Dehghan A, Khiyali Z, Bahmandoost M. Investigate the situation of foot and eye care in patients with type II diabetes in Fasa: Theory of Planned Behavior . J Educ Community Health. 2016; 3 (3) :43-50
URL: http://jech.umsha.ac.ir/article-1-254-fa.html
خانی جیحونی علی، اسکندرزاده نیلوفر، دهقان عزیزالله، خیالی زهرا، بهمن دوست مینا. بررسی وضعیت عملکرد مراقبت از پا و چشم در بیماران دیابتی نوع دو در شهر فسا: کاربرد نظریه رفتار برنامه ریزی شده. مجله آموزش و سلامت جامعه. 1395; 3 (3) :43-50

URL: http://jech.umsha.ac.ir/article-1-254-fa.html


1- استادیار دانشگاه علوم پزشکی فسا، دانشکده بهداشت
2- استادیار
3- کارشناسی ارشد دانشگاه علوم پزشکی فسا، دانشکده بهداشت ، khiyaliz@yahoo.com
4- دانشگاه علوم پزشکی فسا، دانشکده بهداشت
چکیده:   (631 مشاهده)

زمینه و هدف: زخم پای دیابتی و مشکلات چشمی از جمله شایعترین عوارض بیماری دیابت محسوب می شود که با مراقبت و کنترل می توان از بروز یا ناتوانی ناشی از آن جلوگیری نمود. مطالعه حاضر با هدف بررسی وضعیت مراقبت از پا و چشم در بیماران دیابتی نوع دو  براساس نظریه  برنامه ریزی شده در  شهر فسا  انجام گرفت.

روش بررسی: در این مطالعه توصیفی – مقطعی، بصورت تصادفی 151   نفر از بیماران مبتلا به دیابت نوع 2 مراجعه کننده به کلینیک دیابت بیمارستان شریعتی فسا در سال 1395 شرکت داشتند. داده ها با استفاده از پرسشنامه ای مشتمل بر اطلاعات دموگرافیک و سنجش ابعاد نظریه رفتار برنامه ریزی شده(نگرش، هنجار انتزاعی، کنترل رفتاری درک شده و قصد رفتاری) و عملکرد مراقبت از پا و چشم جمع آوری و  با استفاده از نرم افزار spss نسخه 20 تجزیه و تحلیل شدند.

یافته ها:میانگین سنی افراد مورد مطالعه  4/12 ± 17/52 سال و میانگین مدت ابتلا به بیماری دیابت  9/4 ± 62/76 سال بود. میزان آگاهی و عملکرد مراقبت از پا و چشم پایین بود. میزان نگرش مراقبت از پا و چشم ، هنجار انتزاعی و قصد افراد در سطح متوسط بود. بین میزان آگاهی، نگرش مراقبت از پا و چشم و کنترل رفتاری درک شده با عملکرد افراد رابطه معنی داری مشاهده شد(P<0/05).

نتیجه گیری: براساس  نتایج این مطالعه، طراحی و اجرای برنامه های آموزشی نظریه محور بر ارتقای عملکرد مراقبت از پا و چشم در بیماران دیابتی پیشنهاد می گردد.

     
نوع مطالعه: مقاله پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: ۱۳۹۵/۶/۴ | پذیرش: ۱۳۹۵/۹/۲۴

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
کد امنیتی را در کادر بنویسید

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله آموزش و سلامت جامعه می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2015 All Rights Reserved | J Educ Community Health

Designed & Developed by : Yektaweb