دوره 2، شماره 3 - ( پاییز 1394 )                   جلد 2 شماره 3 صفحات 51-57 | برگشت به فهرست نسخه ها

DOI: 10.20286/jech-02037


XML English Abstract Print


1- مرکز تحقیقات مراقبت های مادر وکودک، دانشگاه علوم پزشکی همدان، همدان، ایران.
2- گروه مامایی، دانشکده پرستاری و مامایی، دانشگاه علوم پزشکی همدان، همدان، ایران. ، ehesami89@yahoo.com
3- گروه مامایی، دانشکده پرستاری و مامایی، دانشگاه علوم پزشکی همدان، همدان، ایران.
4- مرکز تحقیقات مدلسازی بیماری های غیرواگیر و گروه آمار زیستی، دانشگاه علوم پزشکی همدان، همدان، ایران.
چکیده:   (5905 مشاهده)

سابقه و هدف: استئوپروز شایع ترین بیماری متابولیک استخوان است که با ایجاد اختلال ساختاری در استخوان، زمینه را برای شکستگی استخوان مستعد می سازد. این مطالعه به منظور بررسی تاثیر مشاوره بر اساس مدل اعتقاد بهداشتی بر رفتارهای پیشگیری کننده از پوکی استخوان در زنان مراجعه کننده به مراکز بهداشتی درمانی شهر همدان در سال­1394 انجام گردید.

مواد و روش ها: مطالعه حاضر نیمه تجربی از نوع پیش آزمون و پس آزمون همراه با گروه کنترل بود که بر روی 80 زن مراجعه کننده به مراکز بهداشتی درمانی که به صورت تصادفی به دو گروه 40 نفره آزمون و کنترل تقسیم شده بودند، انجام گرفت. داده ها از طریق پرسشنامه استاندارد FFQ و دو پرسشنامه خودساخته دیگر جمع آوری و در سه مرحله (قبل، بلافاصله بعد و دو ماه بعد از مداخله) مورد ارزیابی قرار گرفتند. داده ها با استفاده از نرم افزار SPSS نسخه 18 و روش­های آماری توصیفی و استنباطی تحلیل شدند.

یافته ها: بین دو­گروه قبل از مطالعه تفاوت معنی داری از نظر سن، سن منارک، تحصیلات، شغل و BMI وجود نداشت. قبل از مداخله تفاوت معنی داری بین میانگین نمرات سازه های مختلف این مدل در دو گروه مشاهده نشد. اما بعد از مداخله در گروه آزمون، میانگین نمره آگاهی و سازه های مختلف مدل به طور معنی داری افزایش پیدا کرد.

نتیجه گیری: مدل اعتقاد بهداشتی می تواند در بالا بردن آگاهی، ایجاد حساسیت و درک شدت از پیامدهای یک بیماری یا یک رفتار غیر بهداشتی و درک منافع و موانع انجام یک رفتار صحیح و بهداشتی و انجام آن رفتار، مفید باشد.

متن کامل [PDF 228 kb]   (3069 دریافت)    
نوع مطالعه: مقاله پژوهشي | موضوع مقاله: خودمراقبتی بيماري هاي مزمن
دریافت: ۱۳۹۴/۷/۲۰ | پذیرش: ۱۳۹۴/۹/۲۵