دوره 2، شماره 2 - ( تابستان 1394 )                   جلد 2 شماره 2 صفحات 38-46 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Majidaei M, Pireinaladin S, Kasaee A. The Role of Cell-Phones over Use in Anticipation of Sleep Quality, Anxiety and Depression among University Students. J Educ Community Health. 2015; 2 (2) :38-46
URL: http://jech.umsha.ac.ir/article-1-130-fa.html
مجیدایی مرتضی، پیرعین الدین سعید، کسایی عبدالرحیم. نقش استفاده مفرط از تلفن همراه در پیش بینی کیفیت خواب، اضطراب و افسردگی دانشجویان. مجله آموزش و سلامت جامعه. 1394; 2 (2) :38-46

URL: http://jech.umsha.ac.ir/article-1-130-fa.html


1- گروه مشاوره، دانشکده روانشناسی و علوم تربیتی، دانشگاه خوارزمی، تهران، ایران.
2- گروه مشاوره، دانشکده روانشناسی و علوم تربیتی، دانشگاه خوارزمی، تهران، ایران. ، pireinaladin@gmail.com
چکیده:   (10280 مشاهده)

سابقه و هدف: با توجه به توسعه سریع و استفاده گسترده از تلفن همراه و اثرات متنوع آن بر روی تعاملات و ارتباطات، مطالعه اثرات منفی استفاده از تلفن همراه بر روی سلامت کاربران حائز اهمیت است. پژوهش حاضر با هدف تعیین نقش استفاده مفرط از تلفن همراه در پیش بینی کیفیت خواب، اضطراب و افسردگی در بین دانشجویان انجام پذیرفت.

مواد و روش‌ها: پژوهش حاضر از نوع توصیفی-همبستگی است. جامعه پژوهش شامل تمامی دانشجویان دانشگاه‌های خوارزمی و پیام نور کرج در سال تحصیلی 94-1393 و نمونه 240 نفر از دانشجویان بود که به روش خوشه ای چند مرحله ای انتخاب گردیدند. برای گردآوری داده‌ها از مقیاس استفاده مفرط از تلفن همراه (COS)، آزمون کیفیت خواب پترزبورگ (PSQI) و مقیاس اضطراب- افسردگی هاسپیتال (HADS) استفاده گردید. تجزیه و تحلیل داده‌ها با استفاده از ویرایش 21 نرم افزار SPSS و به روش همبستگی پیرسون و رگرسیون چندگانه همزمان انجام شد.

یافته‌ها: نتایج تحلیل رگرسیون نشان داد که متغیر استفاده مفرط از تلفن همراه، تغییرات کیفیت خواب و اضطراب- افسردگی را به ترتیب با 31 و 14 درصد پیش بینی می‌کند و این متغیر همبستگی مثبت و معنی‌داری و با کیفیت خواب (r=0.56, P<0.001) و اضطراب-افسردگی (r=0.38, P<0.001) دارد.

نتیجه‌گیری: استفاده مفرط از تلفن همراه می‌تواند تغییرات کیفیت خواب و اضطراب و افسردگی دانشجویان را پیش‌بینی نماید و پژوهشگران و متخصصین روان درمانی می‌توانند با کنترل این عامل، مسبب ارتقاء کیفیت زندگی و سلامت روان دانشجویان گردند.

متن کامل [PDF 201 kb]   (9349 دریافت)    
نوع مطالعه: مقاله پژوهشي | موضوع مقاله: رفتارهاي اعتيادآور
دریافت: 1394/3/14 | پذیرش: 1394/6/21

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله آموزش و سلامت جامعه می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2021 All Rights Reserved | J Educ Community Health

Designed & Developed by : Yektaweb