دوره 2، شماره 4 - ( زمستان 1394 )                   جلد 2 شماره 4 صفحات 25-33 | برگشت به فهرست نسخه ها


XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Mohebi S, Sharifirad G, Gharlipour Z, Kamran A. The Study of Pap Smear Conduction and its Related Factors Based on Health Belief Model in Women Referring to Health Care Centers in Qom During 2014. J Educ Community Health. 2016; 2 (4) :25-33
URL: http://jech.umsha.ac.ir/article-1-139-fa.html
محبی سیامک، شریفی راد غلامرضا، قارلی پور ذبیح اله، کامران عزیز. بررسی وضعیت انجام تست پاپ اسمیر و عوامل موثر بر آن بر اساس الگوی اعتقاد بهداشتی در زنان مراجعه کننده به مراکز بهداشتی درمانی شهر قم . مجله آموزش و سلامت جامعه. 1394; 2 (4) :25-33

URL: http://jech.umsha.ac.ir/article-1-139-fa.html


1- گروه آموزش بهداشت و ارتقاء سلامت، دانشکده بهداشت، دانشگاه علوم پزشکی قم، قم، ایران. ، smohebi@muq.ac.ir
2- گروه آموزش بهداشت و ارتقاء سلامت، دانشکده بهداشت، دانشگاه علوم پزشکی قم، قم، ایران.
3- گروه بهداشت عمومی، دانشکده بهداشت، دانشگاه علوم پزشکی اردبیل، اردبیل، ایران.
چکیده:   (16240 مشاهده)

سابقه و هدف: پاپ اسمیر یک آزمایش غربالگری برای تشخیص سرطان دهانه رحم در زنان به ظاهر سالم محسوب شده و مشخص گردیده تا 60 درصد مرگ ناشی از سرطان سرویکس با غربالگری از طریق این آزمون قابل پیشگیری می­ باشد. این مطالعه با هدف تعیین وضعیت انجام تست پاپ اسمیر و عوامل موثر بر آن بر اساس الگوی اعتقاد بهداشتی در زنان مراجعه کننده به مراکز بهداشتی درمانی شهر قم انجام شده است.

مواد و روش ها: در این مطالعه مقطعی 320 نفر از زنان مراجعه کننده به مراکز بهداشتی درمانی شهر قم در سال 1393 به روش نمونه­گیری تصادفی چند مرحله­ای انتخاب شدند. جهت گردآوری داده­ها از پرسشنامه محقق­ ساخته روا و پایا استفاده شد. داده­ها توسط نرم­افزار آماری SPSS در سطح معنی­ داری کمتر از 0.05 تحلیل شد.

یافته ها: 11.25 درصد بطور منظم از تست پاپ اسمیر بهره گرفته و 51.87 درصد بطور نامنظم در غربالگری سرطان دهانه رحم شرکت کرده بودند و 36.88 درصد هیچگاه از این تست استفاده نکرده بودند. نتایج نشان داد که در میانگین نمرات سازه ­های الگوی اعتقاد بهداشتی بر حسب وضعیت استفاده از تست پاپ اسمیر اختلاف معنی ­داری وجود داشت (0.05>P).

نتیجه ­گیری:در این مطالعه نمونه­ ها سرطان دهانه رحم را بیماری وخیمی تلقی نمی­ کردند و حتی زنانی که خود را آسیب­ پذیر احساس می­ کردند سعی می­ نمودند آن را مخفی نگه دارند، لذا در عین اینکه حساسیت درک شده و شدت درک شده از خطر عارضه در آنان کم بود موانع بیشتری را نیز درک می­ کردند و به همین دلیل میزان استفاده از تست پاپ اسمیر نامطلوب بود.

واژه‌های کلیدی: پاپ اسمیر، سرطان دهانه رحم، زنان
متن کامل [PDF 207 kb]   (8649 دریافت)    
نوع مطالعه: مقاله پژوهشي | موضوع مقاله: پیشگیری از سرطان ها
دریافت: 1394/8/21 | پذیرش: 1394/9/30

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله آموزش و سلامت جامعه می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2021 All Rights Reserved | J Educ Community Health

Designed & Developed by : Yektaweb