دوره 3، شماره 4 - ( زمستان 1395 )                   جلد 3 شماره 4 صفحات 16-23 | برگشت به فهرست نسخه ها


XML English Abstract Print


1- گروه بهداشت عمومی، دانشکده بهداشت، دانشگاه علوم پزشکی همدان، همدان، ایران.
2- مرکز تحقیقات عوامل اجتماعی مؤثر بر سلامت و گروه بهداشت عمومی، دانشکده بهداشت، دانشگاه علوم پزشکی همدان، همدان، ایران.
3- دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی همدان
4- مرکز تحقیقات علوم بهداشتی و گروه بهداشت عمومی، دانشکده بهداشت، دانشگاه علوم پزشکی همدان، همدان، ایران. ، hazavehei@umsha.ac.ir
چکیده:   (6617 مشاهده)

سابقه و هدف: آموزش رفتارهای پیشگیری کننده از بیماری تب مالت برای کاهش موارد ابتلا در گروههای در معرض خطر بیماری یک ضرورت است. بنابراین مطالعه حاضر با هدف تعیین تأثیر آموزش مبتنی بر مدل اعتقاد بهداشتی بر رفتارهای پیشگیری کننده از بیماری تب مالت در دامداران سنتی مناطق روستایی استان همدان انجام گردید.

مواد و روش ­ها: این پژوهش یک مطالعه مداخله ای از نوع پیش آزمون-پس آزمون همراه با گروه کنترل بود که در سال 1394 بر روی دامداران سنتی روستاهای استان همدان که به عنوان کانون بیماری تب مالت  شناسایی شده بودند، انجام گردید. در این مطالعه 70 دامدار به طور تصادفی انتخاب و در دو گروه آزمون و کنترل تقسیم شدند. داده­ها با استفاده از پرسشنامه­ای مشتمل بر اطلاعات جمعیت شناختی، آگاهی، چک لیست رفتار و سازه­های مدل اعتقاد بهداشتی گردآوری شد. مداخله آموزشی شامل 4 جلسه آموزشی همراه با نمایش فیلم و استفاده از لوح تصویری و ارسال پیامک بود که در بین شرکت کنندگان گروه آزمون برگزار گردید. داده­ها با استفاده از آزمون­های کای اسکوئر، دقیق فیشر، تی­مستقل و تی زوجی مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفت.

یافته ­ها: نتایج نشان داد که بعد از مداخله آموزشی میانگین نمرات آگاهی، حساسیت درک شده، شدت درک شده، منافع درک شده، خودکارآمدی درک شده، راهنما برای عمل و رفتارهای پیشگیری کننده از تب مالت در گروه آزمون نسبت به گروه کنترل افزایش معنی­داری یافته بود (P<0.001).

نتیجه­ گیری:نتایج مطالعه حاضر نشان داد که مداخله آموزشی بر اساس مدل اعتقاد بهداشتی می­تواند در بهبود رفتارهای پیشگیری کنده از تب مالت در دامداران سنتی مؤثر باشد. 

متن کامل [PDF 425 kb]   (2146 دریافت)    
نوع مطالعه: مقاله پژوهشي | موضوع مقاله: تعيين كننده هاي اجتماعي سلامت
دریافت: 1395/3/3 | پذیرش: 1395/8/20