دوره 3، شماره 2 - ( تابستان 1395 )                   جلد 3 شماره 2 صفحات 9-15 | برگشت به فهرست نسخه ها


XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Taheri-Kharameh Z, Hazavehei S M M, Ramezani T, Vahedi A, Khoshro M, Sharififard F. The Assessment of Illness Perception and Adherence to Therapeutic Regimens among Patients with Hypertension. J Educ Community Health. 2016; 3 (2) :9-15
URL: http://jech.umsha.ac.ir/article-1-219-fa.html
طاهری خرامه زهرا، هزاوه ای سید محمد مهدی، رمضانی طاهره، واحدی اعظم السادات، خوشرو مریم، شریفی فرد فاطمه. بررسی ارتباط بین ادراک بیماری و تبعیت از رژیم درمانی در بیماران مبتلا به پرفشاری خون. مجله آموزش و سلامت جامعه. 1395; 3 (2) :9-15

URL: http://jech.umsha.ac.ir/article-1-219-fa.html


1- گروه اتاق عمل، دانشکده پیراپزشکی، دانشگاه علوم پزشکی قم، قم، ایران.
2- مرکز تحقیقات علوم بهداشتی، دانشکده بهداشت، دانشگاه علوم پزشکی همدان، همدان، ایران. ، hazavehei@gmail.com
3- کمیته تحقیقات دانشجویی، دانشکده بهداشت، دانشگاه علوم پزشکی قم، قم، ایران.
4- بیمارستان کامکار، دانشگاه علوم پزشکی قم، قم، ایران
چکیده:   (8575 مشاهده)

سابقه و هدف: بیماری پرفشاری خون به عنوان یک مشکل مهم بهداشت عمومی در سراسر دنیا شناخته شده است. ادراک بیماری بازنمایی شناختی سازمان یافته بیمار از بیماری خود می ­باشد و می‌تواند تبعیت از درمان بیمار را تحت تأثیر قرار دهد. لذا، این مطالعه با هدف بررسی ارتباط بین ابعاد مختلف ادراک بیماری و تبعیت از رژیم درمانی در بیماران مبتلا به پرفشاری خون انجام گردید.

مواد و روش‌ها: در این مطالعه­ مقطعی، 140 بیمار مبتلا به پرفشاری خون مراجعه کننده به بیمارستان­ های آموزشی شهر قم در سال 1395 به روش نمونه­ گیری آسان انتخاب شدند. ابزار گردآوری داده ­ها پرسشنامه اطلاعات جمعیت‌شناختی و پرسش­نامه­ فرم کوتاه ادراک بیماری و مقیاس تبعیت به درمانهای فشارخون بالا بود. داده‌ها با استفاده از آمار توصیفی، ضریب همبستگی پیرسون و تحلیل رگرسیون چند متغیره در محیط نرم افزار آماری SPSS-16 تجزیه و تحلیل گردید.

یافته‌ها: میانگین سنی بیماران 11.21±60.40 بود و 57 درصد از آنان را زنان تشکیل می­دادند. 35 درصد بیماران تبعیت از درمان بالاتر از میانگین داشتند. بر اساس نتایج تحلیل رگرسیون چند متغیره کنترل شخصی و قابلیت درک و فهم بیماری به ترتیب با ضریب بتای 25 درصد و 22 درصد مهمترین پیش بینی کننده‌های تبعیت از رژیم درمانی بودند.

نتیجه‌گیری: با توجه به نتایج مطالعه، تقویت ادراک بیماری به خصوص دو جزء قابلیت درک و فهم بیماری و کنترل شخصی به منظور افزایش تبعیت از درمان بیماران، به عنوان یک راهبرد مهم در مداخله ­های آموزشی ضروری به نظر می ­رسد.

متن کامل [PDF 270 kb]   (4807 دریافت)    
نوع مطالعه: مقاله پژوهشي | موضوع مقاله: خودمراقبتی بيماري هاي مزمن
دریافت: 1395/3/30 | پذیرش: 1395/6/20

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله آموزش و سلامت جامعه می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2021 All Rights Reserved | J Educ Community Health

Designed & Developed by : Yektaweb