دوره 3، شماره 4 - ( زمستان 1395 )                   جلد 3 شماره 4 صفحات 24-30 | برگشت به فهرست نسخه ها


XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Memarzadeh M, Khodabakhshi-koolaee A, Khatiban M. The Effect of Training the Nine Enneagram Personality Types on Spouse Selection Criteria and Marital Attitude of Single Girls. J Educ Community Health. 2017; 3 (4) :24-30
URL: http://jech.umsha.ac.ir/article-1-244-fa.html
معمارزاده مرضیه، خدابخشی کولایی آناهیتا، خطیبان مهناز. اثربخشی آموزش مفاهیم انیگرام بر ملاک‌های همسرگزینی و نگرش نسبت به ازدواج دختران . مجله آموزش و سلامت جامعه. 1395; 3 (4) :24-30

URL: http://jech.umsha.ac.ir/article-1-244-fa.html


1- گروه مشاوره و راهنمایی، دانشکده علوم انسانی، دانشگاه آزاد اسلامی، تهران، ایران.
2- گروه روانشناسی و علوم تربیتی، دانشکده علوم انسانی، دانشگاه خاتم، تهران، ایران. ، anna_khodabakhshi@yahoo.com
3- مرکز تحقیقات مراقبت مادر و کودک، دانشگاه علوم پزشکی همدان، همدان، ایران.
چکیده:   (9223 مشاهده)

سابقه و هدف: بنیان و اساس اجتماع بر تشکیل خانواده بنا نهاده شده است. اما ازدواج یک مسئله‌ پیچیده و چالش‌برانگیز بوده که با توجه به عوامل مختلف از جمله نگرش به ازدواج می تواند موفق یا ناموفق باشد. این پژوهش با هدف تعیین اثربخشی آموزش مفاهیم نه گانه شخصیتی انیگرام بر ملاک‌های همسرگزینی و نگرش نسبت به ازدواج دختران مجرد انجام شد.
مواد و روش ها: پژوهش حاضر یک مطالعه نیمه تجربی از نوع پیش آزمون-پس آزمون همراه با گروه کنترل بود. جامعه آماری این پژوهش شامل کلیه‌ دانش‌آموزان دختر مقطع سوم دبیرستان منطقه آموزشی 14 تهران در سال تحصیلی 95-1394 بود. در این مطالعه به روش نمونه گیری خوشه چندمرحله ای 2 مدرسه از این منطقه انتخاب و در نهایت 30 نفر از دانش‌آموزان این مدارس انتخاب و به صورت تصادفی در دو گروه آزمون و کنترل جایگزین شدند. داده ها از طریق پرسشنامه های اولویت بخشی ملاک‌های همسرگزینی (PCSSI) و نگرش به ازدواج (MAS) جمع آوری گردید. گروه آزمون تحت آموزش 10 جلسه 90 دقیقه ای یکبار در هفته قرار گرفت. داده ها با استفاده از نسخه 22 نرم‌افزار SPSS و به روش کوواریانس تحلیل شدند.
یافته ها: نتایج نشان داد که بین نمره نگرش کلی و نگرش بدبینانه به ازدواج و ملاک‌های کلی، فرآیندی و محتوایی همسرگزینی دو گروه آزمون و کنترل در پس آزمون تفاوت آماری معناداری ایجاد شده بود (0.05>P). اما بین نمرۀ نگرش آیده‌ال گرایانه دو گروه در پس‌آزمون تفاوت آماری معنی داری مشاهده نشد.
نتیجه گیری: باتوجه به نتایج بدست آمده، آموزش مفاهیم نه گانه شخصیتی انیگرام برنگرش به ازدواج و ملاک‌های همسرگزینی دختران مؤثر می‌باشد.

متن کامل [PDF 461 kb]   (2656 دریافت)    
نوع مطالعه: مقاله پژوهشي | موضوع مقاله: تعيين كننده هاي اجتماعي سلامت
دریافت: 1395/11/4 | پذیرش: 1395/12/24

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله آموزش و سلامت جامعه می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2021 All Rights Reserved | J Educ Community Health

Designed & Developed by : Yektaweb