دوره 3، شماره 3 - ( پاييز 1395 )                   جلد 3 شماره 3 صفحات 37-44 | برگشت به فهرست نسخه ها


XML English Abstract Print


1- استادیار، گروه بهداشت عمومی، دانشکده بهداشت، دانشگاه علوم پزشکی فسا، فسا، ایران.
2- پزشک عمومی، گروه پزشکی، دانشگاه علوم پزشکی فسا، فسا، ایران.
3- استادیار، مرکز کوهورت، دانشگاه علوم پزشکی فسا، فسا، ایران.
4- کارشناس ارشد، گروه بهداشت عمومی، دانشکده بهداشت، دانشگاه علوم پزشکی فسا، فسا، ایران. ، khiyaliz@yahoo.com
5- کارشناس، گروه بهداشت عمومی، دانشکده بهداشت، دانشگاه علوم پزشکی فسا، فسا، ایران.
چکیده:   (2498 مشاهده)
سابقه و هدف: زخم پای دیابتی و مشکلات چشمی از جمله شایع‌ترین عوارض بیماری دیابت محسوب می‌شوند که با مراقبت و کنترل می‌توان از بروز یا ناتوانی ناشی از آن جلوگیری نمود. مطالعه حاضر با هدف بررسی وضعیت مراقبت از پا و چشم در بیماران دیابتی نوع دو  براساس نظریه  برنامه‌ریزی شده در  شهر فسا  انجام گرفت.
مواد و روش‌ها: در این مطالعه مقطعی 151 نفر از بیماران مبتلا به دیابت نوع 2 مراجعه کننده به کلینیک دیابت بیمارستان شریعتی فسا بصورت تصادفی ساده در سال 1395 انتخاب و وارد مطالعه شدند. داده ها با استفاده از پرسشنامه‌ای مشتمل بر اطلاعات جمعیت شناختی و سنجش سازه‌های نظریه رفتار برنامه‌ریزی شده (نگرش، هنجار انتزاعی، کنترل رفتاری درک شده و قصد رفتاری) و عملکرد مراقبت از پا و چشم جمع آوری شد. داده­ ها وارد نسخه 20 نرم افزار SPSS شده و با استفاده از آزمون‌های آماری ضریب همبستگی پیرسون و آنالیز رگرسیون خطی تجزیه و تحلیل شدند.
یافته‌ها: میانگین سنی افراد مورد مطالعه 12.4±52.17 سال بود. میزان آگاهی و عملکرد مراقبت از پا و چشم در بین بیماران در سطح پایین و میزان نگرش، هنجار انتزاعی و قصد افراد در سطح متوسط ارزیابی گردید. سازه‌های آگاهی، نگرش، کنترل رفتاری درک شده، هنجار انتزاعی و قصد رفتاری پیش بینی کننده عملکرد مراقبت از پا و چشم در بیماران مبتلا به دیابت نوع 2 بودند و بطور کلی سازه‌های مورد بررسی 31.6 درصد از عملکرد مراقبت از پا و 28.4 درصد از عملکرد مراقبت از چشم را پیشگویی می‌نمودند.
نتیجه‌گیری: بر اساس نتایج این مطالعه، طراحی و اجرای برنامه‌های آموزشی نظریه محور بر ارتقاء عملکرد مراقبت از پا و چشم در بیماران دیابتی پیشنهاد می‌گردد.

 
متن کامل [PDF 837 kb]   (606 دریافت)    
نوع مطالعه: مقاله پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: ۱۳۹۵/۶/۴ | پذیرش: ۱۳۹۵/۹/۲۴