دوره 4، شماره 2 - ( تابستان 1396 )                   جلد 4 شماره 2 صفحات 18-27 | برگشت به فهرست نسخه ها


XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Ebrahim Babaei F, Habibi Asgarabad M, Nejati V, Ghodrati S, Keshavarz Gerami G. Prediction of risk behaviors in people living with HIV based on family functioning: considering the mediator role of lifestyle and risky decision making. JECH. 2017; 4 (2) :18-27
URL: http://jech.umsha.ac.ir/article-1-277-fa.html
ابراهیم بابائی فریبا، حبیبی عسگرآباد مجتبی، نجاتی وحید، قدرتی سعید، کشاورز گرامی قاسم. پیش بینی رفتار پرخطر در افراد مبتلا به اچ آی وی بر اساس عملکرد خانوادگی: با درنظر گرفتن متغیرهای میانجی سبک زندگی و تصمیم گیری پرخطر. مجله آموزش و سلامت جامعه. 1396; 4 (2) :18-27

URL: http://jech.umsha.ac.ir/article-1-277-fa.html


1- کارشناس ارشد، پژوهشکده خانواده، دانشگاه شهید بهشتی، تهران، ایران. ، faribaebrahimbabaie@yahoo.com
2- استادیار، پژوهشکده خانواده، دانشگاه شهید بهشتی، تهران، ایران.
3- دانشیار، دانشکده روان شناسی، دانشگاه شهید بهشتی، تهران، ایران.
4- دانشجوی دکتری تخصصی، پژوهشکده علوم شناختی، دانشگاه شهید بهشتی، تهران، ایران
5- کارشناس ارشد، دانشکده روانشناسی، دانشگاه علامه طبابائی، تهران، ایران.
چکیده:   (480 مشاهده)

سابقه و هدف: رفتارهای پرخطر مسئله‌ای است که شیوع آن در جمعیت مبتلا به اچ ­آی ­وی بیشتر از جمعیت کلی است که متأثر از عوامل چندی ازجمله: عوامل زیستی، خانوادگی، اجتماعی، تأثیر گروه همسالان، رسانه و داشتن سبک زندگی است. یکی از پیش­بین ­های مهم رفتارهای پرخطر در میان این جمعیت، عملکرد خانوادگی ضعیف افراد مبتلاست. هدف اصلی این پژوهش، بررسی نقش کارکرد خانوادگی در پیش‌بینی تصمیم‌گیری پرخطر در افراد مبتلا به اچ­ آی ­وی است که با در نظر گرفتن نقش میانجی متغیرهای سبک زندگی و تصمیم‌گیری پرخطر انجام پذیرفته است.
مواد و روش­ ها: پژوهش حاضر از نوع توصیفی و همبستگی بود که بر روی 147 فرد مبتلا به اچ ­آ ی ­وی صورت گرفت و از روش نمونه‌گیری در دسترس استفاده شد. آزمودنی ­ها در این پژوهش به پرسش­نامه سبک زندگی ارتقا دهنده سلامت-2، مقیاس انسجام و انعطاف ­پذیری خانواده، ابزار سنجش رفتار پرخطر در موقعیت­ های اجتماعی و آزمون خطرپذیری بادکنکی پاسخ دادند. تحلیل داده­ ها با استفاده از روش مدل یابی معادلات ساختاری و نرم‌افزار لیزرل نسخه 8.8 انجام شد.
یافته ­ها: نتایج نشان دادند بین کارکرد خانوادگی و رفتارهای پرخطر همبستگی منفی معنادار وجود دارد و کارکرد خانوادگی هم به­طور مستقیم و هم به­ صورت غیر­مستقیم به‌واسطه‌ی دو متغیر میانجی سبک زندگی و تصمیم­ گیری پرخطر بر روی رفتارهای پرخطر تأثیر می­ گذارد.
نتیجه‌گیری: این پژوهش نشان داد که عملکرد خانوادگی با رفتار پرخطر به‌صورت مستقیم و به‌صورت غیرمستقیم و از طریق نقش میانجی تصمیم­ گیری پرخطر و نیز سبک زندگی رابطه دارد. پژوهش‌های آینده باید نقش عوامل خانوادگی را در رفتار پرخطر افراد مبتلا به اچ­آی­وی بیش‌تر مدنظر قرار دهد.

     
نوع مطالعه: مقاله پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: ۱۳۹۶/۳/۲۳ | پذیرش: ۱۳۹۶/۶/۱۰

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
کد امنیتی را در کادر بنویسید

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله آموزش و سلامت جامعه می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2015 All Rights Reserved | J Educ Community Health

Designed & Developed by : Yektaweb