دوره 5، شماره 1 - ( خرداد 1397 )                   جلد 5 شماره 1 صفحات 27-35 | برگشت به فهرست نسخه ها


XML English Abstract Print


1- گروه ارتودنسی، دانشکده دندانپزشکی، دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز، اهواز، ایران.
2- گروه آموزش بهداشت و ارتقاء سلامت، دانشکده بهداشت، دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز، اهواز، ایران.
3- کمیته تحقیقات دانشجویی، دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز، اهواز، ایران. ، mehdimohamadi7@yahoo.com
چکیده:   (2142 مشاهده)
سابقه و هدف: امروزه یکی از موارد قابل توجه در حیطه­ی دندانپزشکی، تأثیر شرایط دهان و دندان بر کیفیت زندگی و فعالیتهای روزانه بیماران می باشد. این مطالعه با هدف بررسی ارتباط مال اکلوژن با کیفیت زندگی مرتبط با سلامت دهان و دندان در نوجوانان پسر دبیرستانی شهر اهواز، انجام گرفت.
مواد و روش ها: در این مطالعه ای توصیفی-تحلیلی و مقطعی، 192 دانش آموزان پسر دوره متوسطه با سن 18-14 سال به روش خوشه ای چند مرحله ای تصادفی در سال 1395 انتخاب و در مطالعه شرکت ابزار گردآوری اطلاعات شامل؛ پرسشنامه اطلاعات دموگرافیک و پرسشنامه های استاندارد تاثیرات سلامت دهانی Oral Impact on Daily Performance (OIDP)) به همراه  شاخص نیاز به درمان ارتودنسی  Index of Orthodontic Treatment Need (IOTN) بود. داد ها با نرم افزار SPSS 16 و آزمون های توصیفی و تحلیلی آنالیز شدند.
یافته ها: میانگین کیفیت زندگی کلی نمونه های این مطالعه، 6.48 با انحراف معیار 19.47  بود و در مجموع، وضعیت دهان و دندان 26.6 درصد نمونه ها  بر کیفیت زندگی آنان تاثیر داشت. بیشترین فعالیت متأثر شده از وضعیت دهان و دندان با 15.6 درصد، مربوط به لبخند زدن بوده و پس از آن شرایط احساسی با 9.9 درصد قرار داشت. ارتباط بین نمره کیفیت زندگی مرتبط با سلامت دهان با  جزء سلامت دندانی شاخص IOTN معنی دار نبود (p= 0.13)، اما ارتباط معنی داری بین نمره کیفیت زندگی مرتبط با سلامت دهان بر اساس جزء زیبایی شناختی، وجود داشت (p< 0.004).
نتیجه­ گیری: با توجه به اهمیت سلامت دهان و دندان در ارتقاء کلی کیفیت زندگی افراد و از آنجاییکه نتایج این مطالعه نشان داد که این بیماران در وضعیت مناسبی از نظر کیفیت زندگی قرار ندارند، مدنظر داشتن جنبه های مختلف اجتماعی و روانی وضعیت دهان و دندان در ارائه­ی خدمات دندانپزشکی، به منظور ارتقاء کلی کیفیت زندگی افراد، توصیه می گردد. 
متن کامل [PDF 352 kb]   (319 دریافت)    
نوع مطالعه: مقاله پژوهشي | موضوع مقاله: سلامت دهان و دندان
دریافت: ۱۳۹۶/۴/۱ | پذیرش: ۱۳۹۷/۲/۲