دوره 4، شماره 1 - ( بهار 1396 )                   جلد 4 شماره 1 صفحات 59-65 | برگشت به فهرست نسخه ها


XML English Abstract Print


1- مرکز تحقیقات باروری و ناباروری، دانشکده بهداشت، دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان، بندرعباس، ایران.
2- مرکز تحقیقات عوامل اجتماعی در ارتقاء سلامت، دانشکده بهداشت، دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان، بندر عباس، ایران.
3- گروه بهداشت عمومی، دانشکده بهداشت، دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، تهران، ایران.
4- مرکز تحقیقات توسعه اجتماعی و ارتقاء سلامت، دانشکده بهداشت، دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه، کرمانشاه، ایران. ، alisafari_31@yahoo
چکیده:   (3860 مشاهده)

سابقه و هدف: عمل سزارین گسترده‌ترین عمل جراحی برای زایمان در جهان می‌باشد و میزان مرگ و میر ناشی از آن، 7 برابر زایمان طبیعی است. مطالعه حاضر با هدف مقایسه سازه‌های الگوی اعتقاد بهداشتی بر حسب انتخاب روش زایمان در زنان نخست‌زای شهر بندرعباس انجام شد.
مواد و روش‌‌ها: پژوهش حاضر یک مطالعه توصیفی- تحلیلی و از نوع مقطعی بود که روی 210 مادر باردار نخست‌زای مراجعه‌کننده به مراکز بهداشتی- درمانی شهر بندرعباس در سال 1395 انجام شد. روش نمونه‌گیری ترکیبی از روش‌های خوشه‌ای و تصادفی ساده بود. ابزار جمع‌‌آوری داده‌ها، پرسشنامه سه قسمتی شامل اطلاعات جمعیت‌شناختی، آگاهی و سازه‌های الگوی اعتقاد بهداشتی بود. داده‌های به‌دست آمده با استفاده از آماره‌های توصیفی و آزمون‌های Chi square و آنالیز واریانس یک‌طرفه در نرم‌افزار 18  SPSS تحلیل شد.
یافته‌ها: براساس یافته‌های به‌دست آمده، میانگین سنی مادران باردار شرکت‌کننده در این پژوهش، 4.96±24.56 سال بود. 63.8 درصد از مادران زایمان طبیعی و 36.2 درصد عمل سزارین انجام داده بودند. همچنین میانگین نمره آگاهی مادران از مزایا و معایب روش‌های زایمانی، 63/6 درصد برآورد گردید. اختلاف آماری معنا‌داری نیز در تمامی سازه‌های الگوی اعتقاد بهداشتی بین روش‌های زایمان انتخابی مادران مشاهده شد (P<0.05).
نتیجه‌گیری: با توجه به نتایج حاصل از این مطالعه، برگزاری مداوم کلاس‌های آموزشی در زمینه عوارض و خطرات سزارین توسط مراکز بهداشتی در کنار مراقبت‌های دوران بارداری، شناسایی موانعی که برای انتخاب زایمان طبیعی بر سر راه مادران قرار گرفته و اقدام در برطرف‌کردن آن‌ها با هدف اعتماد هرچه بیشتر مادران برای انجام زایمان به روش طبیعی می‌تواند در کاهش عمل‌های سزارین‌ غیرضروری مؤثر واقع شود.

متن کامل [PDF 698 kb]   (892 دریافت)    
نوع مطالعه: مقاله پژوهشي | موضوع مقاله: عمومى
دریافت: ۱۳۹۶/۱/۳ | پذیرش: ۱۳۹۶/۳/۹