دوره 5، شماره 1 - ( خرداد 1397 )                   جلد 5 شماره 1 صفحات 41-36 | برگشت به فهرست نسخه ها


XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Karimi M, Jalili Z, Mahmoodi M. Relationship between Health Literacy and Addiction among Women of Reproductive Age Referring to Addiction Treatment Centers in Tehran, Iran. J Educ Community Health. 2018; 5 (1) :36-41
URL: http://jech.umsha.ac.ir/article-1-364-fa.html
کریمی مینا، جلیلی زهرا، محمودی محمود. ارتباط سواد سلامت و میزان اعتیاد در زنان سنین باروری مراجعه کننده به مراکز ترک اعتیاد شهر تهران. مجله آموزش و سلامت جامعه. 1397; 5 (1) :41-36

URL: http://jech.umsha.ac.ir/article-1-364-fa.html


1- گروه آموزش بهداشت و ارتقا سلامت، واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی، تهران، ایران.
2- گروه آموزش بهداشت و ارتقا سلامت، واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی، تهران، ایران. ، Minakarimi663@gmail.com
چکیده:   (6122 مشاهده)

سابقه و هدف: با توجه به تاثیر سواد سلامت بر ابعاد جسمی، روحی و کیفیت زندگی افراد، هدف از انجام پژوهش حاضر تعیین ارتباط سواد سلامت و میزان اعتیاد در زنان سنین باروری شهر مراجعه کننده به مراکز ترک اعتیاد شهر تهران بود.
مواد و روش ها: پژوهش حاضر یک مطالعه مقطعی از نوع توصیفی - تحلیلی بود. جامعه آماری مطالعه، شامل تمامی زنان سنین باروری بود که در شش ماه اول سال 1396 به مراکز ترک اعتیاد شهر تهران مراجعه کرده بودند. از این میان 141 نفر به روش سرشماری و در دسترس انتخاب و وارد مطالعه شدند. ابزار مطالعه شامل پرسشنامه دو بخشی اطلاعات دموگرافیک و سواد سلامت بزرگسالان ایرانی بود. برای سنجش اعتیاد زنان نیز فراوانی مواد مخدر مصرفی افراد مدنظر قرار گرفت. در این پژوهش از نرم افزار آماری SPSS نسخه 20  و همچنین از آزمون های آماری پارامتریک و آزمون ANOVA برای تجزیه و تحلیل داده های مطالعه استفاده شد. 
یافته ها: میانگین سواد سلامت کل شرکت کنندگان در مطالعه 65.11 به دست آمد. از بین ابعاد سواد سلامت، بعد ارزیابی با 31.5 درصد و بعد درک و فهم با 17.82 درصد به ترتیب بیشترین و کمترین درصد میانگین از حداکثر نمره قابل اکتساب را از بین ابعاد مختلف سواد سلامت کسب کردند. نتایج حاصل از این مطالعه نشان داد میان سواد سلامت و میزان اعتیاد در زنان سنین باروری ارتباط مثبت معنی داری وجود دارد.
نتیجه گیری: به نظر می رسد سواد سلامت یکی از ارکان اصلی سلامت در میان زنان محسوب می شود و می تواند تبعات مثبتی بر زندگی زنان داشته باشد، تا آنجا که در این مطالعه مشخص گردید زنان با سواد سلامت بالاتر گرایش کمتری به اعتیاد دارند.

واژه‌های کلیدی: سواد سلامت، سنین باروری، اعتیاد، زنان
متن کامل [PDF 247 kb]   (1204 دریافت)    
نوع مطالعه: مقاله پژوهشي | موضوع مقاله: سواد سلامت
دریافت: 1396/7/10 | پذیرش: 1396/10/23

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله آموزش و سلامت جامعه می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2022 CC BY-NC 4.0 | J Educ Community Health

Designed & Developed by : Yektaweb