دوره 4، شماره 4 - ( اسفند 1396 )                   جلد 4 شماره 4 صفحات 49-55 | برگشت به فهرست نسخه ها


XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Dehghani F, Atarnia M, Alavi Langroudi S K. Prediction of Body Image Dissatisfaction Based on Spiritual Intelligence and Socio-cultural Patterns in Women Attending Gyms in Yazd. J Educ Community Health. 2018; 4 (4) :49-55
URL: http://jech.umsha.ac.ir/article-1-366-fa.html
دهقانی فهیمه، عطارنیا محبوبه، علوی لنگرودی سیدکاظم. پیش‌بینی نارضایتی از تصویر بدن بر پایه‌ی هوش معنوی و الگوهای فرهنگی ـ اجتماعی در زنان مراجعه کننده به باشگاه‌های ورزشی شهر یزد. مجله آموزش و سلامت جامعه. 1396; 4 (4) :49-55

URL: http://jech.umsha.ac.ir/article-1-366-fa.html


1- گروه روانشناسی، دانشکده روانشناسی و علوم تربیتی، دانشگاه یزد، یزد، ایران ، dehghanif@hotmail.com
2- گروه روانشناسی، دانشکده روانشناسی و علوم تربیتی، دانشگاه یزد، یزد، ایران
3- گروه علوم تربیتی، دانشکده روانشناسی و علوم تربیتی، دانشگاه یزد، یزد، ایران
چکیده:   (3580 مشاهده)
سابقه و هدف: مشغولیت با تصویر بدنی از مهمترین موارد د‌ل‌مشغولی افراد بوده که عوامل زیادی بر میزان رضایت از آن تاثیر می­ گذارند. هدف از پژوهش حاضر پیش‌بینی نارضایتی از تصویر بدن بر پایه‌ی هوش معنوی و الگوهای فرهنگی­ اجتماعی در زنان مراجعه‌کننده به باشگاه‌های ورزشی شهر یزد بود.
مواد و روش ها: پژوهش حاضر توصیفی از نوع همبستگی می ­باشد. جامعه‌ی آماری مورد مطالعه را کلیه زنان ساکن شهر یزد تشکیل می‌داد که در کلاس­های ورزشی شرکت می­ کردند. با استفاده از روش نمونه‌گیری تصادفی خوشه‌ای تعداد 351 نفر جهت شرکت در پژوهش انتخاب شدند. ابزار پژوهش شامل پرسشنامه­ های تصویر بدن، هوش معنوی و الگوهای فرهنگی­ اجتماعی بود. اطلاعات جمع­ آوری شده با استفاده از نرم افزار SPSS و آمار توصیفی (میانگین و انحراف معیار) و آمار استنباطی شامل ضریب همبستگی پیرسون و تحلیل رگرسیون چند متغیره مورد بررسی قرار گرفت.
یافته ها: نتایج نشان داد بین هوش معنوی و نارضایتی از تصویر بدن همبستگی معکوس و بین الگوهای فرهنگی-اجتماعی و نارضایتی از تصویر بدن همبستگی معنادار مثبت وجود داشت (P<0.05). هوش معنوی و الگوهای فرهنگی-اجتماعی هر دو پیش بینی کننده نارضایتی از تصویر بدن هستند اما هوش معنوی سهم بیشتری در تبیین آن دارد.
نتیجه‌گیری: در مجموع این پژوهش نشان داد که متغیرهای هوش معنوی و الگوهای اجتماعی-فرهنگی نقش معناداری در تبیین نارضایتی از تصویر بدنی  دارند اما هوش معنوی پیش‌بینی‌کننده قوی‌تری برای نارضایتی از تصویر بدنی بود. از این رو بررسی اثربخشی جلسات آموزش هوش معنوی جهت کاهش نارضایتی از تصویر بدنی برای پژوهش های آتی پیشنهاد می‌گردد.
متن کامل [PDF 294 kb]   (712 دریافت)    
نوع مطالعه: مقاله پژوهشي | موضوع مقاله: سلامت روان
دریافت: ۱۳۹۶/۷/۱۴ | پذیرش: ۱۳۹۶/۱۰/۱۷

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله آموزش و سلامت جامعه می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2020 All Rights Reserved | J Educ Community Health

Designed & Developed by : Yektaweb