دوره 5، شماره 2 - ( شهريور 1397 )                   جلد 5 شماره 2 صفحات 8-17 | برگشت به فهرست نسخه ها


XML English Abstract Print


1- مرکز تحقیقات تعیین کننده های اجتماعی سلامت، پژوهشکده علوم غدد درون ریز و متابولیسم، دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، تهران، ایران.
2- مرکز تحقیقات تعیین کننده های اجتماعی سلامت، پژوهشکده علوم غدد درون ریز و متابولیسم، دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، تهران، ایران. ، amiri@endocrine.ac.ir
3- دفتر تحقیقات و فن آوری دانشجویان، دانشکده پزشکی، دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، تهران، ایران.
4- گروه اپیدمیولوژی و آمار زیستی، دانشکده بهداشت، دانشگاه علوم پزشکی تهران، تهران، ایران.
5- مرکز تحقیقات غدد درون ریز و متابولیسم، پژوهشکده علوم غدد درون ریز و متابولیسم، دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، تهران، ایران.
چکیده:   (2047 مشاهده)
سابقه و هدف: مصرف سیگار اثرات سوء اجتماعی و اقتصادی مختلفی درپی­ داشته و با حمایت اجتماعی مرتبط است؛ با این حال در جست و جوهای انجام­شده، بررسی ارتباط مصرف سیگار با حمایت اجتماعی درک­ شده و منابع آن شامل خانواده، دوستان و افراد مهم در جمعیت ایرانی بسیار کمیاب بود. این مطالعه با هدف بررسی ارتباط مصرف سیگار با حمایت اجتماعی درک­ شده در بزرگسالان تهرانی انجام شد.
مواد و روش ها: این مطالعه­ ی مقطعی در فاصله سال­ های 1393-1395 و در چارچوب مطالعه قند و لیپید تهران بر روی 1068 بزرگسال انجام­ شد. حمایت اجتماعی درک­ شده توسط پرسشنامه­ی چندوجهی حمایت اجتماعی درک­­ شده ارزیابی شد. داده­ ها با استفاده از نسخه­ ی بیستم نرم­ افزار SPSS و با استفاده از آزمون های χ2، من ویتنی و روش­های رگرسیون دوحالته تجزیه و تحلیل شدند.
یافته­ ها: میانگین سن شرکت­ کنندگان در مطالعه 15.0±49.9 سال و 59.4% آنها زن بودند. از کل افراد شرکت­ کننده، 9.2% آنها سیگاری و بیشتر سیگاری­ها مرد بودند (76.5%). غیرسیگاری ­ها در مقایسه با افراد سیگاری امتیاز بالاتری از درک حمایت اجتماعی از جانب خانواده (0.040p=) و افراد مهم (0.036p=) کسب­ کردند. پس از تعدیل عوامل مداخله­ گر، احتمال درک حمایت اجتماعی پایین از سوی خانواده در مصرف­ کنندگان سیگار 2/04 برابر بیشتر از افراد غیر سیگاری بود (0.05p< , 3.73 -1.11=فاصله اطمینان 95%).
نتیجه گیری: احتمال درک حمایت اجتماعی پایین از جانب خانواده در افراد سیگاری در مقایسه با افراد غیر سیگاری بیشتر بود. با توجه به اهمیت درک حمایت اجتماعی از جانب خانواده، می­توان از آن در مداخلات آینده با هدف کاهش مصرف سیگار در بزرگسالان تهرانی استفاده نمود.
متن کامل [PDF 294 kb]   (310 دریافت)    
نوع مطالعه: مقاله پژوهشي | موضوع مقاله: رفتارهاي اعتيادآور
دریافت: ۱۳۹۶/۷/۲۳ | پذیرش: ۱۳۹۷/۳/۲۸