دوره 5، شماره 2 - ( شهريور 1397 )                   جلد 5 شماره 2 صفحات 56-63 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Amirian K, Mami S, Ahmadi V, Mohamadzadeh J. Effectiveness of Group Psychotherapy Based on Acceptance and Commitment Therapy on Difficulties Emotion Regulation and Distress Tolerance in Substance Abusers. J Educ Community Health. 2018; 5 (2) :56-63
URL: http://jech.umsha.ac.ir/article-1-409-fa.html
امیریان کامران، مامی شهرام، احمدی وحید، محمدزاده جهانشاه. اثربخشی روان درمانی گروهی مبتنی بر درمان پذیرش و تعهد بر دشواری در تنظیم هیجان و تحمل پریشانی در سوءمصرف کنندگان مواد. مجله آموزش و سلامت جامعه. 1397; 5 (2) :56-63

URL: http://jech.umsha.ac.ir/article-1-409-fa.html


1- گروه روان شناسی، واحد ایلام، دانشگاه آزاد اسلامی، ایلام، ایران.
2- گروه روان شناسی، واحد ایلام، دانشگاه آزاد اسلامی، ایلام، ایران ، kaphd2014@gmail.com
3- گروه روان شناسی، واحد ایلام، دانشگاه آزاد اسلامی، ایلام، ایران
4- گروه علوم اجتماعی، دانشکده ادبیات و علوم انسانی، دانشگاه ایلام، ایلام، ایران.
چکیده:   (188 مشاهده)
سابقه و هدف: امروزه درمان­ های موج سوم در روان­ درمانی به جای چالش با شناخت­ ها، بر آگاهی و پذیرش افراد از هیجان­ ها، شناخت­ ها و رفتارها تأکید دارند. بنابراین، پژوهش حاضر با هدف اثربخشی روان­ درمانی گروهی مبتنی بر درمان پذیرش و تعهد بر دشواری تنظیم هیجان  و تحمل پریشانی در سوءمصرف­ کنندگان مواد انجام شد.
مواد و روش ­ها: این پژوهش از نوع نیمه تجربی بوده و از طرح پیش­ آزمون، پس ­آزمون و پیگیری با گروه کنترل استفاده شد. جامعه آماری این پژوهش را کلیه­ سوءمصرف­ کنندگان مواد مراجعه­ کننده به مراکز ترک اعتیاد کرمانشاه تشکیل می­ دهند. نمونه پژوهش شامل 40 نفر بودند که به روش نمونه­ گیری در دسترس انتخاب شدند و در دو گروه آزمون (20 نفر) و گروه کنترل (20 نفر) قرار گرفتند. درمان پذیرش و تعهد، طی 10 جلسه در بین شرکت کنندگان گروه مداخله انجام شد. مقیاس­ های دشواری تنظیم هیجان و تحمل پریشانی در سه مرحله قبل از مداخله، بعد از مداخله و پیگیری سه ماهه توسط کلیه شرکت­ کنندگان تکمیل شد. داده­ ها توسط آزمون تحلیل واریانس با اندازه­ گیری مکرر با SPSS-20 تحلیل گردید.
یافته­ ها: نتایج حاصل از این مطالعه تفاوت معنی­ داری در زمینه دشواری­ تنظیم هیجان و تحمل پریشانی بعد از مداخله بین گروه آزمون و کنترل نشان داد (0.01>P). همچنین میانگین نمرات دشواری­ تنظیم هیجان و تحمل پریشانی قبل، بعد از مداخله و مرحله پیگیری در گروه آزمون تفاوت آماری معنی­ دار داشتند (0.001>P).
نتیجه‌گیری: بر حسب نتایج حاصل از این پژوهش، در مجموع حمایتی تجربی برای درمان پذیرش و تعهد در کاهش دشواری در تنظیم هیجان  و افزایش تحمل پریشانی فراهم می‌کند.
     
نوع مطالعه: مقاله پژوهشي | موضوع مقاله: سلامت روان
دریافت: ۱۳۹۶/۹/۲۱ | پذیرش: ۱۳۹۷/۲/۱۹

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA code

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله آموزش و سلامت جامعه می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2018 All Rights Reserved | J Educ Community Health

Designed & Developed by : Yektaweb