دوره 5، شماره 3 - ( آذر 1397 )                   جلد 5 شماره 3 صفحات 38-47 | برگشت به فهرست نسخه ها

DOI: 10.21859/jech.5.3.38


XML English Abstract Print


1- گروه روان شناسی، واحد علوم و تحقیقات آذربایجان شرقی، دانشگاه آزاد اسلامی، تبریز، ایران. ، zakeri.ba65@gmail.com
2- گروه روانشناسی، دانشکده روان شناسی و علوم تربیتی، دانشگاه تبریز، تبریز، ایران.
چکیده:   (1756 مشاهده)
سابقه و هدف: کیفیت زندگی و بهزیستی روان­شناختی یکی از مسائلی است که می ­تواند در ابتلاء به بیماری­ ها و درمان­ آن­ها نقش مهمی داشته باشد. پژوهش حاضر با هدف مقایسه کیفیت زندگی و بهزیستی روانشناختی در بیماران قلبی- عروقی، سرطانی و همتایان سالم انجام شد.
مواد و روش­ ها: این پژوهش از نوع علی- مقایسه ای بود. جامعه آماری پژوهش، کلیه افراد مبتلا به بیماری های قلبی- عروقی و سرطانی کلینیک تخصصی شیخ الرئیس شهر تبریز در سال 1395 بودند و نمونه مورد نظر به شیوه هدفمند انتخاب شدند. کل نمونه دربرگیرنده 150 شرکت کننده بود که 100 نفر آنها از میان بیماران و 50 نفر از میان افراد همتای سالم انتخاب شدند.  جهت جمع آوری اطلاعات از دو پرسشنامه کیفیت زندگی و بهزیستی روانشناختی استفاده شد. اطلاعات جمع ­آوری شده به کمک روش های آماری توصیفی میانگین و انحراف معیار و روشهای آماری استنباطی تحلیل واریانس چند متغیره مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفت.
یافته‌ها: نتایج نشان داد که در ابعاد کیفیت زندگی افراد عادی در سطح بالاتری قرار داشتند و بین بیماران قلبی- عروقی و سرطانی تفاوتی وجود نداشت. ابعاد بهزیستی روانشناختی نیز در افراد عادی بالاتر از بیماران قلبی- عروقی و سرطانی بود، همچنین، این ابعاد در بیماران قلبی- عروقی بالاتر از بیماران سرطانی بود.
نتیجه‌گیری: توجه به کیفیت زندگی و بهزیستی روان­شناختی بیماران قلبی- عروقی و سرطانی از اهمیّت بسزایی برخوردار است.  
متن کامل [PDF 227 kb]   (539 دریافت)    
نوع مطالعه: مقاله پژوهشي | موضوع مقاله: کیفیت زندگی
دریافت: ۱۳۹۶/۱۱/۱۶ | پذیرش: ۱۳۹۷/۳/۱۰