دوره 6، شماره 4 - ( پاییز 1398 )                   جلد 6 شماره 4 صفحات 247-255 | برگشت به فهرست نسخه ها

DOI: 10.29252/jech.6.4.247


XML English Abstract Print


1- مرکز تحقیقات عوامل اجتماعی مؤثر بر سلامت، دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی یزد، یزد، ایران.
2- گروه بهداشت، دانشکده علوم پزشکی، واحد شهر کرد، دانشگاه آزاد اسلامی، شهرکرد، ایران. ، zohrehkarimian68@yahoo.com
چکیده:   (1282 مشاهده)

اهداف: سالمندی دوره مهمی از زندگی است و توجه به مسایل و نیازهای این دوره از نظر اجتماعی اهمیت فراوانی دارد، زیرا می‌توانند کیفیت زندگی سالمند را تحت‌الشعاع قرار دهند. امروزه میزان استفاده از تلفن همراه به‌خصوص تلفن‌های همراه هوشمند در بین سالمندان نیز افزایش یافته است. این مطالعه با هدف تعیین ارتباط کیفیت زندگی و استفاده از تلفن همراه هوشمند در سالمندان انجام شد.
ابزار و روش‌ها: این مطالعه توصیفی- تحلیلی به‌صورت مقطعی در سال 1397 روی 408 نفر از سالمندان تحت پوشش کانون بازنشستگان شهر یزد انجام شد که با استفاده از روش نمونه‌گیری تصادفی ساده انتخاب شدند. ابزار جمع‌آوری داده‌ها، پرسش‌نامه‌های مشخصات دموگرافیک، وضعیت داشتن تلفن همراه، استفاده از اینترنت و پرسش‌نامه کیفیت زندگی سازمان بهداشت جهانی- فرم کوتاه (WHOQOL-BREF) بود. تحلیل داده‌ها توسط نرم‌افزار SPSS 18 و با استفاده از آزمون‌های ضریب همبستگی اسپیرمن، من‌ویتنی‌یو و کروسکال‌والیس انجام شد.
یافته‌ها: میانگین نمره کلی کیفیت زندگی 77.93±295.62 بود. 90.2% شرکت‌کنندگان از موبایل استفاده می‌کردند. مولفه‌های کیفیت زندگی برحسب جنسیت، نوع منزل، وضعیت تاهل، سطح تحصیلات، میزان درآمد، داشتن موبایل، مدت و زمینه استفاده از آن و این که سالمند با چه کسی زندگی می‌کند، اختلاف معنی‌داری داشتند (0.05>P).
نتیجه‌گیری: بین استفاده از تلفن همراه، زمینه و مدت‌زمان استفاده از آن با کیفیت زندگی ارتباط مستقیم وجود دارد که این تاثیر متقابل می‌تواند از طریق کاربرد تلفن همراه در زمینه‌های افزایش آگاهی، برقراری ارتباط یا سرگرمی یا ایجاد روابط اجتماعی بیشتر با خانواده، فامیل و همسالان باشد.

متن کامل [PDF 832 kb]   (107 دریافت)    
نوع مطالعه: مقاله پژوهشي | موضوع مقاله: کیفیت زندگی
دریافت: ۱۳۹۸/۱/۲ | پذیرش: ۱۳۹۸/۵/۲۷