دوره 3، شماره 4 - ( زمستان 1395 )                   جلد 3 شماره 4 صفحات 59-65 | برگشت به فهرست نسخه ها


XML English Abstract Print


1- گروه بهداشت عمومی، دانشکده بهداشت، دانشگاه علوم پزشکی فسا، فسا، ایران. ، khani_1512@yahoo.com
2- معاونت توسعه مدیریت و منایع انسانی، دانشگاه علوم پزشکی فسا، فسا، ایران.
3- گروه بهداشت عمومی، دانشکده بهداشت، دانشگاه علوم پزشکی فسا، فسا، ایران.
4- گروه مامایی، دانشکده پرستاری، دانشگاه علوم پزشکی فسا، فسا، ایران.
چکیده:   (5222 مشاهده)
سابقه و هدف: تعداد مبتلایان به بیماری ایدز در کشور رو به افزایش است و یکی از راه‌های انتقال بیماری، آلودگی وسایل تیز و برنده‌ای است که بدون ضدعفونی برای افراد مختلف استفاده می‌شود. مطالعه حاضر با هدف بررسی عملکرد آرایشگران مرد نسبت به پیشگیری از بیماری ایدز براساس مدل اعتقاد بهداشتی در شهر فسا انجام گردید.
مواد و روش‌‌ها: این مطالعه توصیفی- مقطعی در سال 1393 روی 220 نفر از آرایشگران مرد شهر فسا که به‌صورت تصادفی چند مرحله‌ای انتخاب شده بودند، انجام شد. ابزار گردآوری داده‌ها شامل: پرسشنامه‌ی محقق ساخته‌ای بود که مشتمل بر اطلاعات جمعیت‌شناختی، آگاهی و سازه‌های مدل اعتقاد بهداشتی بود و به روش خودگزارش‌دهی تکمیل گردید. داده‌ها توسط نرم‌افزار 18 SPSS از طریق آزمون رگرسیون خطی تجزیه و تحلیل شدند.
یافته‌ها: براساس نتایج پژوهش حاضر آرایشگران آگاهی خوب، حساسیت درک‌شده متوسط، شدت درک‌شده کم، منافع درک‌شده زیاد، موانع درک‌شده کم و عملکرد خوبی داشتند. سازه‌های آگاهی، حساسیت درک‌شده و منافع درک‌شده پیشگویی‌کننده‌ی عملکرد آرایشگران در خصوص پیشگیری از ایدز بودند. به‌طور کلی متغیرهای مورد بررسی، 31.5 درصد واریانس عملکرد آرایشگران را پیشگویی می‌کردند.
نتیجه‌گیری: با توجه به نتایج این مطالعه، می‌توان با برنامه‌ریزی مناسب در خصوص افزایش آگاهی، حساسیت درک‌شده و منافع درک‌شده نسبت به بیماری ایدز عملکرد آرایشگران را ارتقاء داد و این خود در پیشگیری و کنترل بیماری ایدز اهمیت به‌سزایی دارد.
متن کامل [PDF 451 kb]   (2412 دریافت)    
نوع مطالعه: مقاله پژوهشي | موضوع مقاله: تعيين كننده هاي اجتماعي سلامت
دریافت: 1393/12/4 | پذیرش: 1395/9/2